Naga MarketsAuthor: lj16
Creative Commons Attribution License

Abenomia wymaga utrzymania obecnych oczekiwań odnośnie realnej stopy procentowej na niskim poziomie, przy jednoczesnym wzroście ceny aktywów. Według Morgan Stanley ma to pozwolić na zwiększenie poziomu dochodów przy jednoczesnym wzroście zmienności, działającej jako katalizator dla japońskiej gospodarki.

Z drugiej strony MS twierdzi, że obecny problem ujemnych realnych stóp procentowych powoduje, że podejmowane jest zbyt duże ryzyko.

„Rzeczywiście, rozrost bilansu BoJ sprawia, że inwestorzy nadmiernie ryzykują – co z kolei odbija się negatywnie na rentowności bezpiecznych aktywów. Tę niekorzystną sytuację wyrównują jednak problemy na rynkach wschodzących, dzięki którym jen może sporo zyskać” – wyjaśnia MS.

Pozycje aktywów zagranicznych wystrzeliły do góry – instytucje finansowe udzielają kredytów walutowych, ale zachowują ryzyko po swojej stronie. Stosunek kredytów generowanych w Japonii w stosunku do tych udzielanych na konta zagraniczne zdecydowanie spadł. Pożyczki poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni powiązane z działaniami funduszy hedgingowych natomiast wyraźnie zwiększyły swoje znaczenie – „w tym samym czasie zagraniczne udziały kapitałowe Japonii również poszły w górę.” – dodaje Morgan Stanley.

Zdaniem MS to między innymi przepływy aktywów japońskich do zagranicznych (bardziej ryzykownych) pomogły USD/JPY osiągnąć zakładany przez bank cel pod koniec 2013 roku. Nie możemy jednak zapominać, że bardziej otwarta na ryzyko polityka może skutkować większą podatnością pary walutowej na ruchy zniżkowe.

Zobacz także: USD/JPY: Prognozy Deutsche Bank, Morgan Stanley i Credit Agricole.

Zgodnie z tym poglądem Morgan Stanley utrzymuje krótką pozycję na USD/JPY od poziomu w okolicach 102.50, celując w 97 w przeciągu najbliższych tygodni. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here