Naga MarketsMorgan Stanley: Dolar amerykański (USD) najlepszą bezpieczną przystanią w 2020 rokuKryzys i silna stymulacja amerykańskiego rynku stale osłabiają dolara amerykańskiego (USD). Od marca stale obserwujemy spadki wartości waluty USA, lecz to właśnie ją Morgan Stanley wybrał jako najlepszą bezpieczną przystań 2020 roku.

  • Indeks dolara (DXY) zakończył wtorek na najniższym poziomie od 27 miesięcy.
  • We wtorek Nasdaq Composite i S&P 500 ustaliły swoje nowe maksima.
  • Według analityków, warto obecnie obserwować kursy USD/JPY i USD/CHF.

Dolar atrakcyjny dla carry tradingu

Indeks dolara, który odnotowywał rekordowe wartości w marcu, we wtorek osiągnął swój najniższy poziom od 27 miesięcy. Poziom 92.352 indeks światowej waluty rezerwowej zanotował ostatnio w maju 2018 roku.

Jednocześnie, we wtorek amerykańskie indeksy giełdowe S&P 500 i Nasdaq Composite pobiły swoje rekordy osiągając odpowiednio 3389,78 i 11210,84.

Spodziewamy się, że dolar amerykański (USD) będzie najlepszą bezpieczną walutą, zwłaszcza teraz, gdy niższe stopy w USA czynią go bardziej atrakcyjną walutą finansowania transakcji carry trade. Spodziewamy się, że sentyment do ryzyka powinien na razie pozostać podtrzymywany, a dolar pozostanie w trendzie niedźwiedzim. – twierdzą analitycy Morgan Stanley.

Zobacz również: Błąd Citigroup warty 900 mln dol. Bank pozywa wierzycieli Revlon

Dolar pozostaje pod presją politycznego napięcia w Stanach Zjednoczonych. Brak postępów w pracach nad nowym pakietem stymulacyjnym, konflikt z Chinami i zbliżające się wybory prezydenckie stwarzają dużą niepewność wśród inwestorów.

Niepewność w USA

– Im dłużej utrzyma się impas w DC, tym większe jest niebezpieczeństwo, że wyprzedaż dolara może zmienić się w pogrom – sądzi Boris Schlossberg, dyrektor zarządzający w BK Asset Management.

Analitycy Morgan Stanley zwrócili uwagę również na franka szwajcarskiego (CHF) i japońskiego jena (JPY). W ich ocenie, obie waluty pozostają bezpiecznymi przystaniami, jednak trendy w ich kursach w stosunku do dolara mogą się zmienić w najbliższej przyszłości.

Ostatnie analizy korelacji i przepływów sugerują, że USD/JPY mogą nawet wzrosnąć w czasach obaw inwestorów, co jest sprzeczne z postrzeganiem rynku. Okazuje się, że japońscy inwestorzy kupowali aktywa zagraniczne w czasach niepewności i nie wycofywali się z nich. – oceniają analitycy.

Wykres przedstawiający zmianę wartości Indeksu dolara w ciągu 3 ostatnich lat, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here