Naga MarketsLiderzy rynku wypadają bardzo słabo w najnowszym sezonie wyników kwartalnych i półrocznych. Dla banku inwestycyjnego Morgan Stanley jest to niezwykle niepokojący znak sugerujący, że kapitałowy rynek byka mógł wyczerpać swoje moce.


Większość zyskuje, pewniacy jednak tracą

Pomimo faktu, że ponad 85 procent członków indeksu S&P 500 bije szacunki analityków, szereg firm, które do tej pory były pewnikami pozostaje w tyle. Pokazują to między innymi niezadowalające wyniki Netflixa oraz Facebooka – ten drugi na tyle zawiódł analityków i akcjonariuszy, że notował największy w historii jednodniowy spadek wartości, wynosząc ponad $100 miliardów.

Facebook potrzebował jednej sesji aby znieść żmudne miesiące budowania wartości. W tym momencie cena testuje majowe minima w okolicach 171,00

W związku z tym wzrasta ryzyko zakończenia lipcowego rajdu wzrostowego. Zdaniem Morgan Stanley rozpoczęta w czwartek deprecjacja może przynieść rezultaty będące ostatecznie najsilniejszą korektą w tym roku, zdecydowanie mocniejszą niż osunięcia lutowe.

“Sprzedaż właśnie się rozpoczęła i korekta ta będzie większą od tej, której doświadczyliśmy w lutym” – twierdzą przedstawiciele Morgan Stanley pod przewodnictwem Mike’a Wilsona. „Jeżeli deprecjacja skupi się na spółkach technologicznych oraz o niskiej kapitalizacji, negatywne skutki mogą być bardzo silne”

Zarówno indeks momentum oraz wartości Bloomberga przesuwa się w dół (nieprzerwanie od przełomu maja i czerwca). Źródło: Bloomberg.

Nasdaq sygnalizuje początek korekty?

Główny indeks Nasdaq spadł w poniedziałek o 1,4 procent, zwiększając trzydniową deprecjację do 3,8 procent. Od stycznia do 8 lutego wskaźnik ten tracił prawie 10%.

Niektóre niezauważalne jeszcze ruchy przygotowują rynek na większe spowolnienie gospodarcze. Jednym z ciekawszych wydarzeń od początku sezonu sprawozdawczego były tak zwane akcje lagging value, czyli wyceniane tanio w stosunku do aktywów spółki. Zazwyczaj raporty o dobrych wynikach zachęcają inwestorów do składania ofert na akcje po zaniżonych cenach. Jednakże neutralna rynkowo wersja wartości w ciągu ostatnich trzech tygodni gwałtownie spadła, przez co traderzy nie sięgają tak chętnie po wspomniane papiery wartościowe.

Może to odzwierciedla uświadomienie sobie, że choć wyniki są świetne, to mogą również reprezentować szczyt” – napisali w poniedziałek analitycy Sanford C. Bernstein, kierowani przez Inigo Frasera Jenkinsa. “Analitycy oceniający wartość akcji są już “maksymalnie pozytywni”, jeśli chodzi o aktualizację prognoz wyników dla znanych marek. Ciężko sobie wyobrazić, aby te mogły brzmieć jeszcze korzystniej”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here