Naga MarketsŚwietlana przyszłość czy recesja? Co czeka Wielką Brytanię po Brexicie?

Po ponad trzech latach niepewności Brexit dojdzie do skutku już w najbliższy piątek, 31 stycznia. Chociaż większość negocjacji handlowych ma dopiero nadejść, symboliczna data oznacza decydujący zwrot w sadze, która od połowy 2016 r. była ogromnym hamulcem dla funta i akcji w Wielkiej Brytanii. Kraj już rozpoczął starcie ze Stanami Zjednoczonymi o Huawei Technologies Co. z kluczową decyzja Banku Anglii w tle. Czy to dobry moment na kupno przecenionych brytyjskich aktywów?


Zobacz również: Hard Brexit to porażka dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej

Akcje w Wielkiej Brytanii niedowartościowane w stosunku do globalnych akcji

Akcje w Wielkiej Brytanii są „zbyt tanie, aby je zignorować”, twierdzą strategowie Morgan Stanley. „Podczas gdy Europa w sumie może nie wyglądać na zasadniczo tanią, Wielka Brytania tak”. Według nich Wielka Brytania pozostaje jednym z najbardziej niedocenianych głównych rynków akcji na świecie.

Akcje w Wielkiej Brytanii niedowartościowane w stosunku do globalnych akcji

Jeśli chodzi o konkretne sektory, strategowie Morgan Stanley twierdzą, że media, produkty gospodarstwa domowego, handel detaliczny żywnością i banki wyglądają najtaniej w porównaniu z europejskimi i światowymi konkurentami. W ocenie analityków atrakcyjne wyceny w stosunku do globalnych konkurentów prezentują m.in.  Weir Group Plc, Royal Bank of Scotland Group Plc, Unilever , Reckitt Benckiser Group Plc, BP Plc, Associated British Foods Plc, Johnson Matthey Plc i Prudential Plc.

rękawice uk-uePomijając taniość brytyjskich aktywów, nadal istnieje spore ryzyko, szczególnie w przypadku rozmów handlowych na linii UE-UK. Europejscy negocjatorzy sugerują, że potrzeba więcej czasu, podczas gdy zielone światło dla Huawei, aby pomóc w rozwoju części jego sieci bezprzewodowych 5G w Wielkiej Brytanii, ryzykuje rozłam z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Strategowie UBS postrzegają Brexit jako „prace w toku” i sceptycznie podchodzą do potencjalnego wzrostu makroekonomicznego. Uważają, że akcje w Wielkiej Brytanii, w szczególności akcje krajowe i cykliczne, już wzrosły w oczekiwaniu na zwrot w gospodarce, co naraża je na ryzyko, gdyby oczekiwania się nie zmaterializowały. Krajowy indeks FTSE 250 wyprzedził bardziej międzynarodowy indeks FTSE 100 w ubiegłym roku.

FTSE 250 znacznie wyprzedził inne indeksy w Wielkiej Brytanii

Jednak z takim stanowiskiem nie wszyscy się zgadzają. Strategowie Goldman Sachs Group Inc. i JPMorgan Chase & Co. są bardziej pozytywnie nastawieni do brytyjskich akcji, a JPMorgan faworyzuje sektor budowlany, banki krajowe, nieruchomości i handel detaliczny.

Strateg Sharon Bell z Goldmana twierdzi, że gospodarka Wielkiej Brytanii wróciła do wzrostu, a błyskawiczny wzrost PMI do 52,4 w styczniu był znacznie powyżej oczekiwań konsensusu, co przywróciło optymizm producentów i dobrze wróży również krajowym zapasom. Goldman prognozuje, że PKB w Wielkiej Brytanii przyspieszy od drugiej połowy roku.

Zobacz również: Bank Anglii obniży stopy procentowe w przeddzień Brexitu? – prognozują banki

 Kurs funta wzrośnie do 1,45 USD – HSBC

Ogólnie rzecz biorąc, zmniejszona niepewność polityczna i ryzyko Brexitu po decydującym zwycięstwie Torysów w zeszłym miesiącu ożywiły zainteresowanie inwestorów akcjami w Wielkiej Brytanii. To sprawiło, że w rynek „znów można inwestować”, twierdzą stratedzy HSBC, oczekując, że rajd prawdopodobnie będzie kontynuowany. Dodatkowo prognozują, że funt osiągnie poziom 1,45 USD do końca roku.

Podczas gdy oczekiwana konsensusu w większości wskazują na brak zmian stóp procentowych podczas jutrzejszej decyzji Banku Anglii, ekonomiści Deutsche Bank oczekują, że decydenci będą gołębi i obniżą stopy o 25 pb, co może wpłynąć na deprecjację brytyjskiej waluty.

Purple TradingPartnerem Aktualności w Comparic jest Purple Trading - notyfikowany przez KNF broker STP. Zobacz co oferują!
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara USD w górę, polski złoty traci także do euro EUR, franka CHF i funta GBP
Następny artykułLepszy mocny zjazd niż powolne osuwanie
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here