Naga MarketsJednym z największych mitów powodujących wciąż ograniczone zaufanie do Bitcoina jest ten dotyczący rzekomej anonimowości transakcji dokonywanych za pośrednictwem BTC. O tym, że to mit dość dosadnie przekonała się pewna pielęgniarka z Illinois, która przez swoją niewiedzę spędzi teraz 12 lat w więzieniu.


Bitcoin (nie)jest anonimowy

Wprawdzie, nie znając właścicieli poszczególnych portfeli niemal niemożliwym jest określenie kto do kogo i w jakim celu przetransferował środki. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie to niemożliwe. Bitcoin a właściwie technologia blockchain która stoi za fenomenem kryptowalut sprawia, że wszystkie transakcje są transparentne. Podobnie jest również z saldami poszczególnych portfeli. Okazuje się więc, że w praktyce wystarczy tylko raz ujawnić właściciela poszczególnego adresu, by skojarzyć fakty i prześledzić historię jego transakcji w sieci BTC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zapłaciła Bitcoinem za zabójstwo, do którego nie doszło! 

Dość dosadnie przekonała się o tym pewna pielęgniarka z Illinois, która spędzi najbliższe 12 lat za kratami. Mimo, że cała historia, którą za chwilę przeczytasz przypomina scenariusz z popularnych paradokumentów, to jednak wydarzyła się ona na prawdę. 33-letnia Tiny Jones to etatowa pielęgniarka, która znudzona życiem w małżeństwie z jednym i tym samym mężczyzną zapragnęła od życia czegoś więcej. Pewnego dnia znalazła więc sobie kochanka. Był nim inny pracownik Centrum Medycznego Uniwersytetu Loyola. Pech chciał, że on również miał żonę.

Jak to w życiu bywa, przychodzą takie momenty, w których coś się kończy, ba zacząć mogło się coś nowego. Jones nie potrafiła pogodzić się jednak z rozstaniem ze swoim nowym kochankiem. Licząc, że na przeszkodzie do ich miłości stoi żona ukochanego, postanowiła wynająć płatnego mordercę, by ten “pozbył się problemu”. Pech chciał, że ów morderca okazał się oszustem. Mimo, iż Jones zapłaciła mu 12 tys USD w BTC, to ten nie zrealizował zlecenia. Morderstwa nigdy nie dokonano.

Spędzi 12 lat w więzieniu

Niemniej jednak prokuratorzy oskarżyli ją o próbę zabójstwa pierwszego stopnia, a także kilka innych zarzutów, które zostały odrzucone, gdy zgodziła się przyznać do winy.

– Ten rodzaj premedytowanych intryg kryminalnych jest niezwykle poważnym przestępstwem, które wymaga poważnej kary, o czym dowiedziała się dzisiaj oskarżona. Na szczęście intryga Jones, by zabić kobietę, którą postrzegała jako przeszkodę w jej romantycznej pogodni, nigdy się nie zmaterializowała, a ofiara nie doznała obrażeń – powiedział prokurator Robert B. Berlin.

Wykorzystała BTC bo liczyła na anonimowość

Nie jest do końca jasne w jaki sposób spisek ujrzał światło dzienne. Prokuratorzy przyznali jednak, że lokalna policja otrzymała informację od osób z programu CBS, 48 Hours badających nielegalny handel w dark necie na potrzeby jednego z odcinków cyklu True-Crime.

Zobacz także: Chiński trader popełnił samobójstwo…bo stracił 2000 BTC

W trakcie zeznań Jones przyznała, że bardzo starała się ukryć swoją tożsamość. Oprócz płatności za pomocą BTC wykorzystała ona również coś, co prokurator określił mianem “ciemnej przeglądarki internetowej” (prawdopodobnie Tor). W ten sposób chciała ukryć swój adres IP. Jak widać, coś poszło jednak nie tak i cała sprawa wyszła na jaw.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAkcje Lotosu silnie tracą w środę. Kurs całkowicie znosi wczorajsze wzrosty
Następny artykułEx-pracownik Google wykradł dane handlowe dla Ubera?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here