Naga MarketsMateusz Morawiecki, premier RP

Tegoroczny deficyt budżetowy może przekroczyć 4%, uważa premier Mateusz Morawiecki.

Gwałtownie rosnący deficyt budżetowy (…) na pewno urośnie do kilku procent. (…) Zapewne przekroczy 3%, być może przekroczy także 4% – powiedział premier w sesji Q&A z użytkownikami Facebooka.

Te artykuły również Cię zainteresują
Deficyt budżetowy ciągle rośnie

Ten deficyt jest nam potrzebny. Jest nam potrzebny na ratowanie milionów miejsc pracy – dodał premier.

Zaznaczył, że rząd będzie dążył także do utrzymania miejsc pracy w sferze budżetowej.

Będziemy obracać każdą złotówkę z każdej strony. Będziemy działali na zasadzie maksymalnych oszczędności tam, gdzie to będzie konieczne. I dlatego będziemy zwiększali deficyt budżetowy tam, gdzie będzie to służyło ochronie zdrowia, walce z koronawirusem, walce o miejsca pracy, inwestycjom publicznym, w infrastrukturę drogową i wszelką inną, bo to tworzy też miejsca pracy. To zapewnia ciągłość miejsc pracy dzisiaj istniejących – podkreślił premier.

Zapowiedział oszczędności w administracji publicznej.

Zwrócił też uwagę na stan finansów państwa. Musimy dbać o wiarygodność finansów publicznych. I to nie jest tak, że państwo polskie może zaciągnąć nieskończoną kwotę długu. My musimy – w cudzysłowie mówiąc – rozmawiać z rynkami (…) i rozmawiamy z rynkami finansowymi – powiedział premier.

Przypomniał, że trzy agencje ratingowe Standards&Poor’s, Fitch i Moody’s podtrzymały rating Polski. I to jest podtrzymanie ratingu w czasie kryzysu, dosłownie w ostatnich dniach. To potwierdza, że nasz kierunek działań jest wiarygodny, jest właściwy – podkreślił.

Matury i egzaminy ósmoklasistów odbędą się pod koniec VI lub w VII

Matury i egzaminy ósmoklasistów najprawdopodobniej odbędą się z końcem czerwca lub w lipcu, rząd poinformuje o tym najpóźniej trzy tygodnie przed planowanym terminem, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

“Matury, egzaminy zawodowe i egzaminy ośmioklasistów na pewno odbędą się. Prawdopodobnie się odbędą pod koniec czerwca lub na początku lipca. O dokładnej dacie postaramy się poinformować na cztery, a najpóźniej na trzy tygodnie przed egzaminami” – powiedział premier w trakcie sesji Q&A z użytkownikami Facebooka.

Zaznaczył, że będą egzaminy organizowane “w taki sposób, żeby były maksymalnie bezpieczne, ze sporym dystansem, korzystając ze wszystkich możliwych przestrzeni na terenie placówek szkolnych”.

Z powodu epidemii koronawirusa zajęcia w szkołach podstawowych, średnich i na uczelniach wyższych zostały odwołane od 12 marca do 26 kwietnia. W tym czasie prowadzone są zajęcia on-line.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here