Mateusz Morawiecki, premier RP

Od najbliższej soboty, 30 maja zniesione zostają ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii, a od 6 czerwca otwarte zostaną kina i teatry, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Kolejny etap znoszenia ograniczeń już od 30 maja

Od najbliższej soboty nie będzie też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach, kinach maseczki będą obowiązkowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Możemy przejeść do zasadniczego etapu znoszenia restrykcji i obostrzeń. Zdejmujemy ograniczenia dla handlu. W sklepach nie będą obowiązywały limity, a także w gastronomii – powiedział Morawiecki w trakcie wideokonferencji. Nowe zasady będą obowiązywać od 30 kwietnia.

Od 6 czerwca otwarte kina, teatry, filharmonie

To jest możliwość, to nie jest obowiązek – zastrzegł wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.  Podkreślił, że zajęta będzie mogła jedynie połowa miejsc w tych obiektach, a widzowie będą mieli obowiązek noszenia maseczek.

Od przyszłego tygodnia otwarte zostaną także wszystkie inne branże, w których obowiązywały ograniczenia. Będzie też możliwość organizowania zgromadzeń do 150 osób, a także koncertów plenerowych.

Obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej obowiązywał od 16 kwietnia. Wymóg ten nie obowiązywał w trakcie pobytu w lesie, czy na działce, podczas pracy w gospodarstwie, a także w innych miejscach pracy pod warunkiem zachowania odpowiedniej odległości od innych osób.

Na początku ubiegłego tygodnia otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie też dopuszczana możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Wcześniej, w kwietniu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych – liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

Na początku maja z kolei otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów, wznawiane są także rozgrywki piłkarskie.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here