Naga MarketsMercedes Benz Daimler logo 3Problemy niemieckiej branży motoryzacyjnej nie są niczym nowym ani zaskakującym dla inwestorów czynnie biorących udział w życiu niemieckiego rynku akcyjnego. W tym momencie również amerykańska Agencja Moody’s przypomniała problem ciągle spadających obrotów branży – obniżając rating niemieckiego giganta motoryzacyjnego – spółki Daimler. Jak twierdzi agencja – spółka znajduje się na skraju załamania z powodu pogorszenia się sytuacji ekonomicznej. Niemiecki koncern odnotowuje stratę na akcjach ponad 53 procent w ciągu ostatnich czterech lat. 


Dziś media obiega informacja, że jedna z największych agencji ratingowych – Moody’s obniża rating niemieckiego giganta samochodowego – spółkę Daimler. Informacja ta jednak nie powinna dziwić aktywnych inwestorów lub głównych obserwatorów tynkowych, ponieważ koncern już od dawna nie pokazuje satysfakcjonujących wyników finansowych.

Jak podaje Agencja Moody’s – spółka “znajduje się na skraju załamania z powodu pogorszenia się sytuacji ekonomicznej” dodając, że perspektywa ratingu A2 zostanie zmieniona ze stabilnej na negatywną już niedługo. Warto dodać w tym wszystkim, iż ocena A2 jest przedostatnią oceną grupy najlepszych ratingów pod względem wiarygodności kredytowej.

Zobacz również: Agencja Moody’s obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego Polski

W ostatnim czasie spółka Daimler miała trudności z odwróceniem trendu – co więcej, od roku 2015 spółka straciła na rynku akcyjnym blisko 53 procent, spadając ceną z 96 euro za akcję do poziomu 44 euro. Analityk agencji, Falk Frey podał dziś do wiadomości, iż jednym z powodów obniżenia ratingu niemieckiego koncernu jest również pogorszenie wyników operacyjnych i siły finansowej Grupy Dax patrząc od 2018 roku.

wykres Daimler W1 31.07.2019
Daimler W1 31.07.2019

Cofając się do ubiegłego roku warto zauważyć, iż koncern musiał czterokrotnie rewidować swoje prognozy dotyczące wyników – co znacznie rozczarowało głównych akcjonariuszy podmiotu. Na tym jednak negatywny sentyment spółki się nie kończy, ponieważ w drugim kwartale poprzedniego roku, producent klasy luksusowych auto po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego sprzed dziesięciu lat odnotował stratę, co znacznie przekłada się na odbiór spółki.

Mimo tego, że ubiegły rok nie sprzyjał koncernowi – w tym momencie sytuacji nie ulega zmianie. Szacuje się, że zysk operacyjny Daimlera spadnie ponownie o ponad.. 15 procent w 2019 roku. Trudno zatem dziwić się agencji Moody’s, która już niebawem obniży rating pod wpływem niezadowalających perspektywy podmiotu.

Gigant motoryzacyjny za problem obwinia wcześniejsze wprowadzenie taryf karnych w konflikcie handlowym między Waszyngtonem a Pekinem. Według spółki to głownie odpowiada za stale obniżające się ceny akcji spółki, jak również korektę zapasów producentów samochodów na początku drugiego kwartału. Z drugiej strony, cała grupa odnotowała 1,37% spadek sprzedaży samochodów rocznie, przy 3% spadku sprzedaży modeli Mercedes-Benz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here