Naga MarketsIndeks przepływów pieniężnych (Money Flow Index, MFI) jest zasadniczo wskaźnikiem momentum, który oscyluje od zera do stu. Istnieje jednak zasadnicza różnica między nim, a niektórymi innymi popularnymi oscylatorami. W przeciwieństwie do średniego ruchu kierunkowego (ADX) lub wskaźnika siły względnej (RSI), model matematyczny wskaźnika MFI uwzględnia dane dotyczące wolumenu. Dlatego też, traderzy często nazywają go ważonym wolumenem wskaźnikiem RSI.

Model matematyczny indeksu przepływów pieniężnych (MFI)

W celu włączenia dowolnego wskaźnika do systemu tradingowego, ważne jest zapoznanie się z tym, co reprezentują wartości wskaźników. Jeśli chcemy zrozumieć, co przedstawia Money Flow Index, najpierw musimy zrozumieć, w jaki sposób obliczana jest wartość wskaźnika.

Twórcy wskaźnika, Gene Quong i Avrum Soudack, wymyślili pomysłowe rozwiązanie, które pozwoliło w kilku prostych krokach włączyć do wskaźnika dane dotyczące wolumenu.

Indeks przepływów pieniężnych jest przede wszystkim wizualną reprezentacją tak zwanego „współczynnika pieniądza”. Aby jednak uzyskać ten współczynnik, musimy najpierw obliczyć kilka innych rzeczy. Mianowicie, typową cena i przepływ pieniężny.

Podobnie jak wskaźnik siły względnej (RSI), indeks przepływów pieniężnych również opiera się na koncepcji „typowej ceny” (typical price), która jest średnią cen maksymalnych, minimalnych i zamknięcia dla danego okresu. Na przykład, jeśli szczyt dziennego zakresu EURJPY wypadał na 111,50, dołek znajdował się na 110,00, a cena zamknięcia to 110,15, typowa cena dnia wyniosłaby (111,50 + 110,0 + 110,15) / 3 = 110,55.

Następnie, musimy obliczyć sam przepływ pieniędzy, który jest po prostu pomnożeniem typowej ceny i wolumenu danego dnia. Gdy mamy obliczony przepływ pieniędzy, możemy porównać go z przepływem pieniędzy z poprzedniego dnia, aby dowiedzieć się, czy jest to przepływ pieniężny dodatni, czy ujemny.

To bardzo proste, naprawdę. Jeśli dzisiejszy przepływ pieniężny jest wyższy, jest jednocześnie pozytywny, jeśli nie, to jest ujemny. Jeśli jest równy, po prostu odrzuć dane z tego dnia!

Kiedy już masz pozytywny i negatywny przepływ pieniężny, musisz podzielić pozytywny przepływ pieniężny przez ujemny przepływ pieniężny, aby obliczyć MFI. Teraz, w ostatnim kroku, możesz po prostu użyć następującej formuły do ​​obliczenia indeksu przepływów pieniężnych:

MFI = 100 – (100/1 + współczynnik pieniądza)

Identyfikacja wykupienia i wyprzedania z indeksem przepływów pieniężnych (MFI)

Podczas gdy wskaźnik siły względnej (RSI) lub inne oscylatory mogą również identyfikować wykupienie i wyprzedanie rynku, Money Flow Index jest w tym wyjątkowo dobry. Dodatkowe informacje o wolumenie pomagają indeksowi przepływów pieniężnych wyeliminować fałszywe sygnały wykupienia i wyprzedania, dzięki czemu jest on całkiem niezawodny, jeśli chcesz handlować wbrew panującej tendencji.

Podobnie jak większość wskaźników momentum, wartość MFI również oscyluje między odczytem 0 i 100. Jak już się pewnie domyślasz, gdy wartość indeksu przepływów pieniężnych spadnie poniżej 20, generuje sygnał wyprzedania. Z drugiej strony, jeśli zauważysz, że MFI przekroczy 80, możesz uznać tę sytuację za wykupienie rynku.

Rysunek 1: Sygnał wykupienia i wyprzedania wygenerowany przez indeks przepływów pieniężnych
Rysunek 1: Sygnał wykupienia i wyprzedania wygenerowany przez indeks przepływów pieniężnych

Na rysunku 1 podkreśliliśmy, że indeks przepływów pieniężnych na parze GBPUSD spadł poniżej poziomu 20 w dniu 13 sierpnia 2018 r. na interwale dziennym. Sygnalizowało to, że rynek jest prawdopodobnie wyprzedany. W ciągu kilku dni, 16 sierpnia 2018 r., GBPUSD ponownie przekroczył poziom 20 i pojawił się nowy trend wzrostowy.

Podobnie, gdy indeks przepływów pieniężnych przekroczył próg 80 w dniu 13 września 2018 r., wygenerował sygnał wykupienia. W dniu 27 września 2018 r., odczyt wskaźnika w końcu spadł poniżej poziomu 80 i widzieliśmy początek nowego trendu spadkowego.

Problem z handlem przy większości sygnałów wykupienia i wyprzedania polega na tym, że nie można po prostu zająć pozycji przeciwko trendowi, ponieważ indeks przepływów pieniężnych wygenerował sygnał w którymkolwiek kierunku. Najlepszym sposobem handlu byłoby oczekiwanie na konfluencję z formacjami price action potwierdzającą zmianę panującego trendu.

Identyfikacja dywergencji z indeksem przepływów pieniężnych

Oprócz dokładnego sygnalizowania wykupienia i wyprzedania, indeks przepływów pieniężnych może również pomóc traderom zidentyfikować dywergencje. Mówiąc wprost, dywergencja ma miejsce, gdy akcja cenowa danego instrumentu kieruje się w jedną stronę, a odczyt wskaźnika zmierza w kierunku przeciwnym. Gdy taka sytuacja rynkowa zaistnieje, traderzy mogą zinterpretować to jako znak, że ruch kierunkowy akcji cenowej wkrótce odwróci się w kierunku wskazywanym przez indykator.

Dzięki indeksowi przepływów pieniężnych możemy łatwo zidentyfikować takie dywergencje, zarówno bycze jak i niedźwiedzie.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Rysunek 2: Identyfikacja upartej dywergencji z indeksem przepływów pieniężnych
Rysunek 2: Identyfikacja upartej dywergencji z indeksem przepływów pieniężnych

Na rysunku numer 2, począwszy od 17 marca 2015 r. odczyt indeksu przepływów pieniężnych zaczął wzrastać i pod koniec 13 kwietnia 2015 r. na wykresie dziennym uformował linię trendu wzrostowego o 27-stopniowym nachyleniu. Jednak w tym samym okresie, kurs GBPUSD nadal spadał (8-stopniowy kąt nachylenia spadków). Stanowiło to byczą dywergencję, wskazującą na potencjał do wzrostów.

Jak widzimy, począwszy od 14 kwietnia 2015 r., akcja cenowa na GBPUSD powtórzyła kierunek odczytu indeksu przepływów pieniężnych (MFI), a para gwałtowne odwróciła tendencję spadkową, co zaowocowało utworzeniem nowego trendu wzrostowego na interwale dziennym.

Rysunek 3: Identyfikacja niedźwiedzi dywergencji z indeksem przepływów pieniężnych
Rysunek 3: Identyfikacja niedźwiedzi dywergencji z indeksem przepływów pieniężnych

Na rysunku trzecim widzimy, że para GBPUSD wzrastała pod kątem 10 stopni, począwszy od 28 kwietnia do 18 maja 2017 r., na interwale dziennym. Jednakże w tym samym okresie, odczyt indeksu przepływów pieniężnych zaczął się osuwać pod kątem 36 stopni, tworząc w ten sposób niedźwiedzią dywergencję.

Jak widzimy, począwszy od 19 maja 2017 r., akcja cenowa na GBPUSD zaczęła naśladować kierunek Money Flow Index i notowania kabla rozpoczęły spadki.

Podsumowanie

Włączając wolumen do modelu matematycznego, indeks przepływów pieniężnych może generować bardzo precyzyjne sygnały tradingowe w zakresie wykupienia i wyprzedania. Co więcej, może bardzo dokładnie przedstawić pojawiającą się na rynku dywergencję. Jednak, jak każdy inny wskaźnik techniczny, ma on pewne podstawowe ograniczenia.

Jednym z kluczowych ograniczeń indeksu przepływów pieniężnych jest to, że może on pozostawać przez dłuższy okres czasu w strefie wykupienia lub wyprzedania i generować w ten sposób fałszywe sygnały. Jeśli jednak nauczysz się opracowywać strategię handlową obejmującą sygnały płynące z akcji cenowej, indeks przepływów pieniężnych może pomóc zidentyfikować obszar potencjalnego odwrócenia. Dzięki tym informacjom można łatwo przewidzieć zmianę kierunku cen i odpowiednio zaplanować swoje transakcje.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here