Naga Marketslogo moneroMonero (XMR) jest zdecydowanie najpopularniejszą kryptowalutą wśród przestępców wykorzystujących złośliwe oprogramowanie górnicze, wynika z nowego badania.

Dwaj badacze, Sergio Pastrana i Guillermo Suarez-Tangil, z Universidad Carlos III de Madrid i King’s College London, opublikowali w zeszłym tygodniu raport, w którym szacunkowe liczby wskazują, że hakerzy wydobyli co najmniej 4,32 procent całkowitej podaży Monero będącej obecnie w obiegu.

720 tysięcy XMR wydobytych przez hakerów

Pastrana i Suarez-Tangil napisali w raporcie:
“Ogólnie rzecz biorąc szacujemy, że istnieje co najmniej 2218 aktywnych kampanii [wydobywających kryptowalutę Monero], które zgromadziły około 720 tysięcy XMR (wartych około 57 milionów USD). Co ciekawe, tylko jedna kampania (C#623) wydobyła ponad 163 tysiące XMR (18 mln USD). Kampania ta jest nadal aktywna w momencie tworzenia raportu.”

Naukowcy nie są jednak pewni, czy oraz w jakiej części, właściciele szkodliwych programów spieniężyli kryptowaluty wydobyte za pomocą malware.

W ciągu 12 lat (2007 – 2018) zostało przeanalizowanych około 4,4 miliona próbek szkodliwego oprogramowania. W tym czasie zidentyfikowane także 1 milion górników wydobywających kryptowaluty za pomocą malware.

Zobacz też: Złośliwe oprogramowanie do kopania kryptowalut rośnie w siłę

Taktyka przyjęta w celu dystrybucji złośliwego oprogramowania jest zróżnicowana, jednak badacze zauważyli, że “powszechnym, ale skutecznym podejściem jest wykorzystywanie legalnej infrastruktury, takiej jak Dropbox lub GitHub do hostowania dropperów, oraz narzędzi do eksploracji zasobów, takich jak claymore i xmrig, w celu rzeczywistego wydobycia”.

Bitcoin na drugim miejscu

Jak już wiemy, Monero króluje wśród hakerów specjalizujących się w wydobywaniu krypto poprzez malware na urządzeniach niczego nieświadomych użytkowników. Drugie miejsce zajmuje natomiast najstarsza kryptowaluta, Bitcoin (BTC). Jednak z biegiem lat jego popularność zmalała

Przestępcy eksperymentowali również z innymi altcoinami, takimi jak Dogecoin czy Litecoin (LTC) w latach 2013 i 2014, a następnie przestawili się z powrotem na Bitcoiny i Monero, prawdopodobnie dlatego, że ich wydobycie jest bardziej opłacalne – sugerują naukowcy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here