Naga MarketsTokeny moneroW sieci pojawiła się całkowicie nowa modyfikacja złośliwego oprogramowania o nazwie Smominru. Kradnie ona informacje o dostępie do systemu użytkownika, które potem są sprzedawane w darknecie. Ponoć zainfekowano już pół miliona komputerów. Jakby tego było mało, Smominru wydobywa na zawirusowanym sprzęcie w ukryciu Monero (XMR)…

Carbon Black, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, stwierdziła, że ​​jej jednostka ds. analizy zagrożeń odkryła, że wspomniane złośliwe oprogramowanie zostało zaktualizowane. Choć pierwotnie tylko kopało Monero, teraz zostało zaktualizowane w celu „kradzieży informacji o dostępie do systemu dla możliwej sprzedaży w darknecie”. Według raportu aktualizacja jest częścią szerszego trendu w tworzeniu złośliwego oprogramowania:

„To odkrycie wskazuje na szerszą tendencję ewolucji złośliwego oprogramowania w celu maskowania drugiego celu i wymusi [na nas] zmianę w sposobie klasyfikowania, badania i ochrony przed zagrożeniami.”

Nowy typ wirusa

Modyfikację wspomnianego złośliwego oprogramowania odkryto niedawno. Podczas analizy naukowcy odkryli „wyrafinowane, wieloetapowe złośliwe oprogramowanie, które wysyłało szczegółowe metadane systemowe do sieci”.

Zdaniem ekspertów ten trend będzie miał daleko idące konsekwencje dla przestrzeni cyberbezpieczeństwa.

Media po raz pierwszy poinformowały o odkryciu Smominru w lutym 2018 r. Wtedy wirus funkcjonował jednak w swojej pierwotnej wersji, czyli tylko kopiąc w ukryciu Monero. Ogólnie program działa rzekomo od maja 2017 r.

Monero

Monero jest kryptowalutą, która gwarantuje w pełni anonimowe i szyfrowane transfery w sieci blockchaina. Jak to osiągnięto? Większość istniejących kryptowalut ma transparentne łańcuchy bloków, co w praktyce oznacza, że wszystkie transakcje są możliwe do prześledzenia przez kogokolwiek na świecie (choć sieć nie zawiera danych osobowych użytkowników, możemy śledzić transakcje i ich kwoty). Monero wykorzystuje z kolei kryptografię do ochrony adresów a także kwot transakcyjnych.

Projekt oficjalnie wystartował 18 kwietnia 2014 roku. Kryptowaluta powstała jako fork Bytecoina i działa na tym samym protokole – Cryptonight.

Twórcy projektu opracowali mechanizm zmiany rozmiaru bloku, który byłby odpowiedzią na dynamiczny charakter systemu i przeciwdziałanie centralizacji miningu. Dziś Monero wspiera ponad 200 deweloperów i kilkudziesięciu głównych programistów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here