Naga MarketsAnalitycy CIBC dzielą się swoim modelem momentum. |źródło: www.thestar.com
Analitycy CIBC dzielą się swoim modelem momentum. |źródło: www.thestar.com

Stali czytelnicy Comparic z pewnością kojarzą nasz dział Pozycje dużych graczy w którym publikujemy komentarze, prognozy, analizy i rekomendacje walutowe największych podmiotów na rynku walutowym – banków. Co tydzień konstruujemy również krótkie podsumowania pokazujące ile w danym tygodniu moglibyśmy zarobić kierując się jedynie publikowanymi przez nas tekstami. Dziś prezentujemy model jakim posługuje się Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC). Jesteście ciekawi jak handlują profesjonaliści?


Momentum Model CIBC

Metod handlu na rynku walutowym jest prawdopodobnie tak dużo jak dużo jest jego uczestników. Duże podmioty takie jak banki korzystają jednak z najbardziej logicznego podejścia – modeli ekonometrycznych. Posiadają one jedną zasadniczą zaletę – pozwalają z dużą dokładnością skwantyfikować ryzyko rynkowe. Pomiar ryzyka jest niezwykle ważny, gdy jego poziom jest poddany szczegółowym regulacjom opracowanym choćby przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego. Jak więc handluje CIBC?

Nasz model jest prostym trend-followerem, pozwalającym na wykorzystanie dłuższych ruchów na sześciu, płynnych parach walutowych. Jego podstawowym zadaniem jest detekcja trendów, które mogą zostać przez nas wykorzystane w dłuższym okresie, generując tym samym sowity dochód. Należy jednak zaznaczyć, że nasz model nie prognozuje trendów lecz jedynie je rozpoznaje – stwierdzają analitycy CIBC.

Model momentum banku modeluje każdą z sześciu par walutowych:

  • EUR/USD
  • AUD/USD
  • USD/JPY
  • EUR/GBP
  • EUR/JPY
  • USD/CAD

pod kątem jednego z trzech stanów – pozytywnego, neutralnego oraz negatywnego. Każda waluta budująca wymienione pary musi znajdować się w jednym z tych trzech stanów. Następnie, budowana jest komputerowo macierz prawdopodobieństwa, która opisuje szanse na ruch danej pary walutowej w danym kierunku.

Omawiana przez analityków macierz
Omawiana przez analityków macierz

Zmiany stanów (z negatywnego na neutralny a później na pozytywny) są funkcjami danych wejściowych, które w przypadku modelu momentum skonstruowane są na podstawie kursów wymiany. Przekładając to na prosty, życiowy przykład wyobraźmy sobie automat z przekąskami. Maszyna przyjmuje jedynie monety dwu i pięciozłotowe. Zatem możliwymi stanami dla automatu są:

  1. brak pieniędzy w komorze lub nieprawidłowa moneta,
  2. złotówka w komorze,
  3. pięciozłotówka w komorze.

Stan w jakim znajduje się maszyn jest determinowany daną wejściową z komory. Wrzucając do automatu złotówkę wymuszamy na niej przyjęcie stanu, w którym do dyspozycji kupującego jest dokładnie złotówka – tłumaczą analitycy CIBC.

W przypadku modelu banku danymi wejściowymi są wygładzone wykładniczo stopy zwrotu z danej pary walutowej, dzienna statystyka T kursu wymiany w interwale miesięcznym oraz kwartalnym oraz dzienna statystyka T wygładzonych wykładniczo stóp zwrotu.

Model generuje rozkłady prawdopodobieństwa dla każdego z parametrów w każdym ze stanów. Badając otrzymany rozkład jesteśmy w stanie określić który z stanów (pozytywny, neutralny czy negatywny) jest właściwy dla danej pary walutowej.

Analitycy CIBC przekonują, że ich model działa. Na wykresach przedstawiono skumulowany zwrot z inwestycji (lewa strona) oraz zwrot z inwestycji rok do roku
Analitycy CIBC przekonują, że ich model działa. Na wykresach przedstawiono skumulowany zwrot z inwestycji (lewa strona) oraz zwrot z inwestycji rok do roku

Codzienne komentarze makroekonomiczne, propozycje transakcji i setupy techniczne bezpośrednio na Twojej skrzynce mailowej – skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego usługi FxWatcher >>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRelacja z cyklu edukacyjnego z Maciejem Golińskim
Następny artykułBlok po 22 – 17 listopada 2016: EUR/USD, EUR/GBP
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here