Naga MarketsModerna goni Pfizera w wyścigu po skuteczną szczepionką na koronawirusaPfizer nie jest jedyną spółką, która jest coraz bliżej osiągnięcia skutecznej i masowo stosowanej szczepionki na koronawirusa. Łeb w łeb z farmaceutycznym gigantem idzie także inna amerykańska firma, Moderna Inc., która zapowiedziała, że jeszcze w tym miesiącu przedstawi dane dotyczące skuteczności opracowywanego przez nią środka.

  • Pfizer w poniedziałek poinformował o wstępnych wynikach testów szczepionki, która ma skuteczność na poziomie 90%.
  • Informacja wywołała euforię na rynkach giełdowych: tego samego dnia niemiecki DAX wskutek wiadomości wzrósł o ponad 5%
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 przekroczyła już na świecie 53 mln

Szczepionka na koronawirusa: rywalizacja trzech dużych firm

Moderna Inc. rywalizuje z Pfizerem oraz brytyjską AstraZeneca w wyścigu po pierwszą skuteczną i zatwierdzoną szczepionkę na koronawirusa. Zdaje się, że na ten moment w tej konkurencji prowadzi Pfizer współpracujący z niemieckim BioNTech, którzy opublikowali w poniedziałek informację o tym, że wstępne wyniki badań potwierdziły 90% skuteczność środka opracowywanego przez biomedyczny duet.

Moderna stoi zatem przed ciężkim zadaniem. Aby komunikat spółki związany z wstępnymi rezultatami badań został odebrany pozytywnie, zapewne skuteczność testowej szczepionki powinna przebić poziom 90% ogłoszony przez konkurenta. Jakakolwiek liczba poniżej 90% w oczach inwestorów może oznaczać porażkę i potencjalne skierowanie kapitału w kierunku Pfizer Inc.

Moderna goni Pfizera w wyścigu po skuteczną szczepionką na koronawirusa
Notowania Moderna Inc. Źródło: tradingview.com

Kolejnym wyzwaniem jest oczywiście zapewnienie możliwości produkcyjnych do wytwarzania setek milionów dawek oraz stworzenie łańcucha logistycznego, który dostarczy szczepionki do szpitali na całym świecie. Pfizer w poniedziałek ogłosił, że jest w stanie wytworzyć nawet 50 mln dawek jeszcze w tym roku i nawet 1,3 mld sztuk w przyszłym. Przedstawiciele Moderny stwierdzili, że są w stanie przebić tą liczbę.

Zobacz również: Cena złota nieznacznie odbija po załamaniu na początku tygodnia

Kluczową informacją ze strony Moderny mogą okazać się wymagania dotyczące przechowywania szczepionki. Pfizer stwierdził niedawno, że nowy środek opracowywany przez spółkę wymaga temperatury przechowywania poniżej 70 stopni Celsjusza, co zdecydowanie utrudnić może transport i potencjalnie zmniejszać skuteczność, gdy szczepionka przechowywana będzie niewłaściwie.

Moderna goni Pfizera w wyścigu po skuteczną szczepionką na koronawirusa
Notowania Pfizer Inc. Źródło: tradingview.com

Zarówno Moderna, jak i Pfizer, liczą na zatwierdzenie swoich szczepionek w trybie awaryjnym przez amerykańską rządową agencję Food and Drug Administration, co pozwoliłoby na znaczne szybsze jej wdrożenie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here