Naga Markets

Mocny start WIG20. Co dalej czeka indeks? Komentuje Marcin TuszkiewiczPodczas piątkowego otwarcia WIG20 notuje bardzo dobry start, dzięki czemu polski indeks należy dziś do europejskiej czołówki. Ostatnie tygodnie były jednak okresem spadku, który spowodowany jest m.in. szeregiem fuzji (lub planów fuzji) spółek skarbu państwa, wskazuje Marcin Tuszkiewicz na antenie Comparic24.Co dalej z WIG20?

WIG20 w ostatnich tygodniach zanotował bardzo mocny zjazd. Jeszcze w połowie sierpnia wycena tego indeksu wynosiła ponad 1700 pkt, co oznacza spadek o ponad 200 pkt w zaledwie 2 tygodnie. Jak słyszymy na antenie Comparic24, WIG20 męczony jest m.in. przez transakcje spółek Skarbu Państwa (chociażby fuzja PKN Orlen i Lotos), co powoduje perturbacje w samym indeksie.

– Znaleźliśmy się na minimach z października 2020 roku od którego zaczęła się ta największa fala wzrostowa, bo oczywiście dołek był w marcu, natomiast tam później była jeszcze dość głęboka korekta. Teraz patrząc, jak wygląda sytuacja na rynku, to śmiało można powiedzieć, że wolumenów to tutaj za dużych nie ma. Są na poziomie poniżej średniego, jakby spojrzeć szeroko na rynek. – wskazuje Marcin Tuszkiewicz.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, brak aktywności wynika może m.in. z braku obecności kapitału zagranicznego, jak i tego wewnętrznego. Wpływ na nastroje w Europie wywiera również decyzja EBC w sprawie stóp procentowych. Ruch (zgodnie z oczekiwaniami) wyniósł 75 pb, jednak problemem dalej pozostają zadłużone gospodarki południa, które potrzebują wsparcia EBC w kontrolowaniu rentowności obligacji.

Mocny start WIG20. Co dalej czeka indeks? Komentuje Marcin Tuszkiewicz
Notowania WIG20 w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

W trakcie piątkowych notowań WIG20 notuje mocny wzrost swojej giełdowej wyceny. Indeks zyskuje obecnie 43,55 pkt, co oznacza wzrost o 2,96% względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 1473,18 pkt. Aktualnie WIG20 wyceniany jest przez inwestorów na równo 1516,73 pkt, a sam indeks należy do najmocniejszych w Europie.

Najmocniej zyskuje KGHM, którego waluty drożeją o ponad 9%. Również dobrze radzi sobie mBank z wynikiem 8,43%. Powyżej 4% zyskują również PKO BP, JSW, Bank Pekao SA, czy też CD Projekt. Natomiast na minusie melduje się Dino Polska, Pepco, czy też Asseco Polska.

Zobacz również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDziś rano WIG-20 najsilniejszy w Europie
Następny artykułZłoto odbiło od krytycznego wsparcia i zyskuje na koniec tygodnia
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here