Naga MarketsPlatforma wydobywcza ropyNotowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień – i nowy miesiąc – silnym wzrostowym akcentem. Zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek, notowania tego surowca zwyżkowały o ponad 2%, wybijając się na nowe tegoroczne maksima i jednocześnie na najwyższe poziomy od około roku. Notowania ropy naftowej WTI przekroczyły bowiem poziom 55 USD za baryłkę po raz pierwszy od stycznia 2020 r., zaś ceny ropy naftowej Brent znalazły się na poziomach około 58 USD za baryłkę po raz pierwszy od lutego 2020 r.

Arabia Saudyjska ogłosiła dobrowolne cięcia produkcji ropy naftowej

Po dwóch dniach silnych zwyżek, na rynku ropy naftowej sytuacja się nieco uspokoiła, a środowy poranek upływa pod znakiem konsolidacji notowań ropy naftowej. Niemniej, nastroje na tym rynku pozostają dobre.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do pojawienia się w ostatnim czasie tak dużej przewagi strony popytowej na rynku ropy naftowej, są działania OPEC+, a zwłaszcza Arabii Saudyjskiej. Na mocy porozumienia naftowego, państwa zrzeszone w rozszerzonym kartelu zobowiązały się niedawno do przedłużenia dotychczasowych cięć wydobycia ropy naftowej na luty i marzec. Saudyjczycy poszli jednak o krok dalej i ogłosili dodatkowe, dobrowolne cięcia produkcji ropy naftowej, wynoszące aż milion baryłek dziennie. Ta spora obniżka weszła w życie właśnie wraz z początkiem lutego i ma trwać do końca marca br.

Arabia Saudyjska już od wielu miesięcy jest krajem, który z największym zaangażowaniem przyczynia się do odbicia notowań ropy naftowej w górę po pandemii i późniejszej kontynuacji tych zwyżek. Obecne szacunki kartelu OPEC zakładają, że nawet mimo wciąż wątłego popytu na ropę naftową, cięcia producentów sprawią, że przez większość bieżącego roku na rynku tym będzie miał miejsce deficyt.

Również sytuacja w Stanach Zjednoczonych ostatnio pozwoliła podtrzymać optymizm na tym rynku. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o ponad 4 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się ich delikatnej zwyżki.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks sp500 | kursy kryptowalut wykres | bitcoin info | s&p notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here