Indeks sWIG80, zrzeszający mniejsze spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od dołka bessy z połowy marca, zyskał już ponad 50%. Ruch wzrostowy jest bardzo dynamiczny i od kilku miesięcy nie mieliśmy do czynienia z większą korektą na szybujących w górę spółkach wchodzących w skład indeksu.
- sWIG80 zyskał od dołka bessy z połowy marca już ponad 50%.
- Indeks jest obecnie na poziomie z pierwszej połowy 2018 roku.
- Obecna hossa jest znacznie krótrza od poprzednich, mających miejsce w latach 2009-2011 oraz 2011-2013.
Zobacz również: NG Games testuje historyczny szczyt. Akcje drożeją o 15%!
sWIG80 na poziomie z pierwszej połowy 2018 roku
Indeks zrzeszający mniejsze spółki notowane na warszawskiej giełdzie, pozostaje w bardzo dynamicznym trendzie wzrostowym od dołka bessy odnotowanego w połowie marca. Wtedy kurs indeksu wynosił nieco mniej niż 9500 punktów, a na środowym zamknięciu sesji było to blisko 14700. W ciągu 4 miesięcznego rajdu indeks zyskał zatem już ponad 50%, nie zaliczając po drodze żadnej większej korekty.

Zobacz również: Cormay zyskuje w piątek 18%. Nowy rodzaj testów na COVID-19
XTB liderem wzrostów w ostatnich 3 miesiącach
W ciągu ostatnich 90 dni kalendarzowych, z grona komponentów indeksu sWIG80, najwięcej zyskały walory XTB. Wzrost o 334% robi ogromne wrażenie, ale warto wspomnieć, iż każda z 10 najlepszych spółek w poniższym zestawieniu zyskiwała minimum 93%. Na drugim miejscu są walory Datawalk, które w analogicznym okresie zyskały blisko 230%, a na trzecim ML System, który głównie dzięki ostatnim, bardzo mocnym sesjom zyskał nieco ponad 208%.

XTB ma największy wpływ na notowania indeksu sWIG80
Żadna ze spółek wchodzących w skład indeksu sWIG80 nie ma w nim udziału większego niż 3,8%, ta wartość należy do wspomnianych wcześniej walorów XTB. Co ciekawe, spółka odnotowała też największą stopę zwrotu w ostatnich 3 miesiącach. 3,6% udziału w indeksie należy do Polenergii a 3,2% do Ryvu Therapeutics.
Z grona akcji z największymi udziałami w indeksie, od początku roku traciły walory Mennicy, które spadły w ciągu 7 miesięcy o około 10%. Traciły również notowania Wawelu (-2%), Apatora (-3%) oraz Alumental (-3%).

Autor poleca również:
- Chiński producent kamer VR wesprze InventionMed w dystrybucji symulatorów na rynku azjatyckim
- Jakie rynki wydają się najlepszym kierunkiem inwestycyjnym?
- NewConnect Flash: Hortico, Sevenet, Elektromont, 01Cyberaton