Naga MarketsNa pewno udało się Wam przeczytać w sieci, że znana wszystkim internautom Wirtualna Sieć Prywatna, czyli angielskojęzyczne rozwinięcie skrótu VPN, to tzw. bezpieczny tunel, który dba o prywantość i bezpieczeństwo Waszych danych w sieci. To zdecydowanie prawda, a używanie VPN to w obecnych czasach standard jeśli chodzi o dobre praktyki bezpieczeństwa. A czy zastanawialiście się nad tym, czy istnieją może mniej znane zastosowania i korzyści płynące z korzystania z VPN?

Już od dobrych kilku lat VPN towarzyszy zarówno internautom surfującym w celach rozrywkowych (dla zachowania bezpieczeństwa i anonimowości) jak i tym, którzy potrzebują bezpiecznego połączenia w celach służbowych. Oczywiście, w obu przypadkach anonimowość i bezpieczeństwo będą miały różną wagę, ale nadal są to główne wartości i korzyści płynące z korzystania z tego rozwiązania. Oprócz tych dwóch fundamentów sprawnego i bezpiecznego korzystania z internetu, są jeszcze inne korzysści płynące z technologii, która stoi za VPN. Oto kilka propozycji:

Dostęp do treści podlegających ograniczeniom lokalizacyjnym

“Dostęp do treści podlegających ograniczeniom lokalizacyjnym”… a prościej się nie da? Oczywiście! Niektóre serwisy (np. Netflix, Sky Sports, Hulu) oferują inne (lub całkowicie wyłączają, jak w przypadku oglądania SkySports on-line) zakresy treści dla użytkowników z USA, Kanady i UK niż tym np. w Polsce albo na Węgrzech. Fajnie? No nie do końca, ale jest na to sposób. VPN pozwala przybierać użytkownikowi IP przypisane do dowolnej lokalizacji na świecie. W praktyce oznacza to, że po podłaczeniu się do sieci VPN, internauta może bez ograniczeń korzystać z treści dostępnych wyłącznie dla amerykańskich, kanadyjskich lub angielskich internautów.

Gdyby można było porównać nadawanie nowego IP dzięki VPN, porównałbym to do możliwości zamaskowania się za kogoś innego…

Coś w ten deseń 😉

Innym ciekawym rozwiązaniem jest:

Znajdowanie lepszych ofert w sklepach internetowych i stronach z rezerwacjami

Czy wiecie, że niektóre serwisy pozwalające na dokonanie rezerwacji hoteli, biletów lotniczych, albo wypożyczenia samochodu potrafią dostosowywać oferty wg IP użytkownika, który dokonuje wyszukiwania? Przykładowo, internauta z nowojorskim IP może zapłacić o wiele mniej za wynajem samochodu w lokalnej wypożyczalni niż np. niemiecki internauta przygotowujący się do podróży. Sam doświadczyłem sytuacji pracując w agencji webowej, kiedy to klient sprzedający akcesoria do szampana zażyczył sobie ustalać różne ceny w swoim sklepie internetowym, które będą prezentowane wg geo-lokalizacji adresu IP. W ten oto sposób, użytkownik ze Szwajcarii płacił około 150% oryginalnej ceny, którą płacił internauta z Niemiec. Tak oto wygląda tworzenie strategii cenowej w nowoczesnym E-Commerce 😉 Więc jeśli chcecie sprawdzić, czy da się znaleźć tańsze bilety na samolot, albo zarezerwować hotel w niższej cenie w Waszym ukochanym zagranicznym kurorcie wakacyjnym, gorąco polecam sprawdzenie cen wg lokalnego adresu IP – przy użyciu oczywiście sieci VPN.

Dodatkowo: jeśli ktoś z Was jest fanem gamingu, podobno niektóre gry na PC i konsole są o wiele tańsze np. w rosyjkich lub hinduskich sklepach internetowych. Taka ot, ciekawostka.

Pamiętajmy jednak, że obecny internet czasami przypomina niebezpieczną przepaść, nad którą chodzimy nie zawsze w świadomy sposób. Osobiście, bardziej przemawia do mnie porównanie sieci VPN to siatki bezpieczeństwa, która zamortyzuje upadek z dużej wysokości i uchroni przed konsekwencjami jednego fałszywego ruchu.

A czy Wy macie jakieś inne, nietypowe zastosowania VPN? Piszcie śmiało w komentarzach, nie ma niczego lepszego jak wymiana doświadczeń i przemyśleń.

 

Artykuł sponsorowanytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here