Naga MarketsSzyb wydobywczy ropy naftowejMajowe kontrakty futures na ropę naftową zakończyły poniedziałkową sesję przeszło 37 dolarów na minusie. Choć z ekstremalnymi przypadkami tak zwanego “contango” rynek miał już do czynienia w przeszłości, to obecna sytuacja jest wyjątkowa. O ropie i jej wpływie na sentymenty inwestorów na antenie Comparic24.tv opowiada Adam Rak. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Orbex.

  • W magazynach brakuje miejsce na przechowywanie kolejnych baryłek ropy
  • Doszło do sytuacji, że na fizycznym rynku producenci dopłacają kupującym za ściągnięcie z ich barków problemu
  • Podobna sytuacja miała miejsce na majowych kontraktach futures na ropę WTI, których wartość spadała nawet do minus 40 dolarów za baryłkę

Czy ropa może kosztować mniej niż 0?

Na rynku w tym momencie występuje tak silny brak popytu i tak duża nadpodaż, że producentom w niektórych przypadkach bardziej opłaca się sprzedawać czarne złoto taniej niż całkowicie zamykać produkcję lub szukać dodatkowych magazynów na nadmiary surowca. W momencie gdy nie ma ich gdzie składować, sprzedawcy dopłacają kupującym za odebranie od nich ropy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na rynku finansowym, a dokładniej rynku kontraktów futures, inwestorzy często stawiają na zmianę cen ropy, nie mają jednak zamiaru dokonywać fizycznego odbioru towaru. Przy nagłych spadkach cen mogą albo szukać miejsca na przechowanie czarnego złota albo sprzedać kontrakt ze stratą.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker Orbex:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA ORBEX I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara po 4,17 zł, euro kosztuje 4,52 zł, a funt ponad 5,18 zł
Następny artykułPKO BP wprowadza kolejne udogodnienia dla firm w zw. z epidemią
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here