TMS


Chyba większość osób spotkała się już w swoim życiu z zasadą Pareta (zasada 80/20 lub 80 na 20). Opisuje ona wiele zjawisk z obszaru ekonomii oraz zarządzania i mówi, że 20% badanych obiektów związanych jest z 80% pewnych zasobów. Przekładając to z polskiego na nasze, moglibyśmy rzec, że 20% klientów przynosi 80% zysków albo 20% kierowców powoduje 80% wypadków. Zasada ta znajduje swoje zastosowanie również w świecie finansów. Niejednokrotnie mogliśmy się bowiem spotkać z twierdzeniem, że 20% społeczeństwa posiada 80% światowego majątku. Podobne twierdzenie znajduje również zastosowanie przy podziale poszczególnych dóbr, w tym m.in. kryptowalut. Mimo, że w tym przypadku proporcje nie są precyzyjnie znane, to jak już przed rokiem podawał Bloomberg, aż 40% Bitcoinów należy do zaledwie 1000 osób. Oznacza to, że kilku inwestorów (“wielorybów”) może mieć ogromny wpływ na notowania tej kryptowaluty.

W ostatnim czasie wyniki swoich badań przedstawił także chiński magazyn finansowy, National Business Daily (NBD). Z raportu tego wynika, że zaledwie 0,7% adresów BTC kontroluje 86,9% obecnej podaży Bitcoina (BTC). W praktyce oznacza to, że Bitcoiny o wartości przekraczajacej 55 mld USD są kontrolowane przez niespełna 1% inwestorów.

Ponadto, z 22,65 mln portfeli, które służą do przechowywania Bitcoinów (BTC) aż 97,2% zawiera mniej niż 1 BTC. Tylko 0,7% inwestorów ma w portfelach ponad 10 Bitcoinów. Okazuje się wiec, że 97% inwestorów kontroluje Bitcoiny o wartości nieprzekraczającej 4 mld USD.

National Business Daily zwraca jednak uwagę, iż wyniki te nie są zbyt precyzyjne. Okazuje się bowiem, że dwa największe portfele należą do giełd Bitfinex i Binance, które przechowują znaczne ilości BTC należących do swoich klientów. Mimo, że giełdy są w posiadaniu znacznej ilości kryptowalut, to – przynajmniej teoretycznie – nie należą one do nich. W badaniu zauważono również, że niektóre adresy mogą należeć do więcej niż jednej osoby lub podmiotu.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here