Naga MarketsMariusz-DrozdowskiJuż 3 grudnia o 19:00 odbędzie się czwarte spotkanie w ramach nowej serii „Rozmowy Traderów” – wspieranej przez partnera Purple Trading. Kolejnym gościem będzie twórca strategii MMD – Mariusz Drozdowski, który odpowiedział na kilka pytań wprowadzających do tematu wtorkowego webinaru.


Dlaczego mimo pozytywnej rentowności postanowił Pan dalej szukać swojej drogi? Chęć osiągnięcia większych zysków?

To chyba taka natura poszukiwacza – rozkładania procesu na czynniki pierwsze i dopracowywania. Mam z tym pewien problem do dziś. Ale już coraz mniej eksperymentuję.

Purple Trading - Twój broker STP. Ty tradujesz, my asystujemy! SPRAWDŹ NAS
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Zwolennicy Ichimoku podkreślają, że jest to strategia, która może być dla wielu ostatnim ratunkiem – ponieważ w odróżnieniu od innych metodologii daje jasno określone kryteria wejścia/wyjścia TP i SL. Czy z racji na swoją budowę MMD jest podobnie?

Każda strategia ma szansę być skuteczną, jeśli trafi w ręce osoby, która będzie konsekwentna w trzymaniu się zasad oraz będzie posiadała predyspozycje do tego by zajmować się tradingiem. Wmawianie ludziom, że każdy może zostać traderem to bajkopisarstwo nakierowane na to by z ludzi wyciągnąć pieniądze. Nie każdy ma predyspozycje by być lekarzem, piłkarzem czy malarzem a dlaczego wszyscy, którzy potrzebują pieniędzy mieliby mieć predyspozycje do bycia traderami? Bo nie ma co ukrywać, że większość ludzi trafia na rynek inwestycyjny bo potrzebują pieniędzy lub chcą mieć ich więcej – niestety większość z nich te pieniądze na rynku zostawia zamiast zarabiać.

Z całym szacunkiem dla ekspertów od Ichimoku, uważam że nie ma strategii idealnej. Są strategie dające taką czy inną przewagę, ale rynek był, jest i będzie w pewnym zakresie nieprzewidywalny.

Sieć jest jednak pełna komentarzy, w których Twoją strategię porównuje się z Ichimoku. W jakich aspektach MMD jest lepsze?

W żadnym. Każda strategia jest inna, pomimo wielu cech wspólnych. Są osoby, które handlują obiema strategiami – Ichimoku i MMD – jednocześnie. Uważam, że każdy ma na rynku do wyboru wiele strategii. Ichimoku ma za sobą doświadczenie płynące z historii a MMD świeżość i polskość w korzeniach. Ale to nie te cechy budują przewagi na rynku. Przewagi buduje trader umiejętnie stosujący przewagi płynące z zastosowania danej strategii.

Jaka jest rentowność metody MMD? Czy dysponuje Pan statystykami nt. wyników Pana uczniów?

Nie wiem jaka jest rentowność bo MMD to nie strategia zero-jedynkowa. Jak w każdej strategii jest miejsce na uznaniowość. Raczej skłaniam się do stwierdzenia, że MMD pomaga w zarabianiu i budowaniu przewag na rynku, ale na pewno nie jest to zbiór zasad, który gwarantuje, że osoba je stosująca na rynku zarobi. Co więcej, doświadczenie pokazuje, że osoby stosujące MMD na początku mają lepsze rezultaty niż „wytrawni gracze”. Może dlatego, że mniej kombinują i trzymają się głównych zasad.

Statystykami dysponuję, ale ich nie pokazuję. Celowo. Od oglądania czyjegoś statementu nikt się jeszcze handlu nie nauczył. A czy MMD „zarabia”? Pomaga w zarabianiu. Wystarczy obejrzeć kilka filmików dostępnych za darmo w internecie, wrzucić podstawowe wskaźniki i pozajmować pozycje zgodnie z zasadami. Na początek można na demo. A najlepiej prześledzić sobie jak na danym instrumencie chmurki, wstęgi lub diamenty zachowywały się wcześniej i jak reagowała na nie cena.

Dlaczego Twoim zdaniem warto zapisać się na wtorkowy webinar?

Jeśli ktoś ma dylemat, czy pozostać na rynku, czy poszukać innego, spokojniejszego zajęcia, to powinien nas posłuchać. Porozmawiamy o MMD, które może być czymś w rodzaju „ostatniej szansy”. Jeśli MMD wrzucone na wykres nie pomoże w zarabianiu, to może warto zająć się sprzedażą pietruszki lub zwyczajną pracą, w wyniku której zostaną po nas jakieś fizyczne wytwory pracy, lub pracą konceptualną, gdzie możemy w mniejszym stresie zarabiać pieniądze na utrzymanie siebie i bliskich. Być może będzie to też webinar wyjątkowy. Wyjątkowy pod tym względem, że będziemy ludzi zniechęcali do rynku zamiast im wciskać, że to dla nich najlepsza „droga do wolności finansowej”. Bo jedno – na bazie moich doświadczeń jest pewne – większość z nich zostanie uwolniona, ale od własnych, ciężko zarobionych pieniędzy.

Ciąg dalszy rozmowy z Mariuszem Drozdowskim odbędzie się w trakcie webinaru już we wtorek, 3 grudnia o 19:00. Zapisz się już teraz, klikając w baner poniżej:

DOŁĄCZ DO WEBINARU

Swoje propozycje pytań do naszego gościa możecie przesyłać między innymi w komentarzach na grupie Edukacja Inwestowania na Facebook’u, a także w poniżej w komentarzach do wpisu. Gorąco zachęcamy!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Gdzie ten webinar? Nie było żadnego linku, nigdzie nie można się było zalogować. Nie wiem po co dawałem mój adres email.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here