Naga Markets


Młody Saudyjski książę, nadzorujący lokalną gospodarkę ujawnia ambitne plany mające na celu oderwanie królestwa od “uzależnienia”, którym jest ropa i transfer państwa w globalną potęgę inwestycyjną.


Arabia Saudyjka chce odchodzić od ropy

Od lewej książę Mohammed bin Nayef, król Salman oraz zastępca księcia Mohammed Salman
Od lewej książę Mohammed bin Nayef, król Salman oraz zastępca księcia Mohammed Salman

Zgodnie z doniesieniami agencji Reutera, książę Mohammed bin Salman chce zwiększyć wartość publicznego funduszu inwestycyjnego prowadzonego przez Rijad do $2 bilionów z obecnych $160 miliardów oraz sprzedać do pięciu procent udziałów w państwowym gigancie energetycznym Aramco.

Plany ogłoszone przez księcia Mohammeda mają obejmować również zmiany wpływające na strukturę społeczną ultra-konserwatywnego muzułmańskiego królestwa pozwalając kobietą odgrywać większa rolę w gospodarce oraz oferując lepsze statuty imigrantom zamieszkującym państwo.

Jeszcze zanim ceny ropy zaczęły dynamicznie opadać w 2014 roku, ekonomiści i politolodzy od dawna uważali politykę fiskalną Arabii Saudyjskiej za mocno niezrównoważoną, a obecny spadek przychodów ze sprzedaży energii jedynie pogłębia tę opinię i wymusza szybkie reformy.

„Wizja 2030” na ratunek?

Szeroki plan reform gospodarczych Vision 2030
Szeroki plan reform gospodarczych Vision 2030

W związku z tym powstał plan „Vision 2030”, którego celem jest restrukturyzacja publicznego funduszu inwestycyjnego (PIF), który ma stać się pomostem dla saudyjskich inwestycji zagranicznych, częściowo poprzez zdobycie funduszy dzięki sprzedaży udziałów w Aramco.

„Zrestrukturyzowaliśmy fundusz. Zawarliśmy w nim nowe aktywa oraz rozwiązaliśmy problemy obecnych – zarówno w zakresie przedsiębiorstw i innych projektów. Wstępne dane pokazują, że fundusz będzie kontrował ponad 10 procent światowego potencjału inwestycyjnego” – twierdzi młody książę.

Częściowa prywatyzacja Aramco znajduje się w centrum planu, a Arabia Saudyjska twierdzi, że gigant stanie się przedsiębiorstwem energetycznym wycenianym na $2 biliony – 5% całości ma być notowana na giełdzie. Pozostałe spółki zależne Aramco również trafią na parkiety – prywatyzacja ma zwiększyć przejrzystość działania i ograniczyć korupcję.

Od nieznanego młodziana do najważniejszej osoby w kraju

Książę Mohammed bin Salman
Książę Mohammed bin Salman

Od momentu, w którym książę został powołany do nadzorowania długoterminowego planowania działań saudyjskich w ramach Rady Spraw Gospodarczych i Rozwoju, Rijad coraz mocniej skupia się na potrzebie wprowadzenia reform. 31-letni Mohammed, którego ojciec został królem zaledwie 15 miesięcy temu z postaci mało znanej poza rządzącą rodziną Al Saud bardzo szybko stał się wiodącą siłą mająca przygotować naród do wejścia w przyszłość pozbawioną ropy.

Rząd boryka się obecnie z deficytem na poziomie $98 miliardów, co stanowi 15% PKB w 2015 roku. Tegoroczny budżety ma zamiar obciąć te straty do $87 miliardów. Nowo powołany zespół ekonomistów już teraz ogłosił starania mające zmniejszyć marnotrawstwo wydatków rządowych i dywersyfikację źródeł przychodów poprzez wprowadzenie podatku od sprzedaży, prywatyzację majątku państwowego oraz reformę edukacji.

Spekulanci księgują zyski – ropa w dół

Ograniczyć bezrobocie, zwiększyć przychody i udział kobiet w gospodarce

Zielone karty pozwolą na dłuższy pobyt na terenie kraju
Zielone karty pozwolą na dłuższy pobyt na terenie kraju

Cele są naprawdę ambitne – między innymi podniesienie udziału sektora prywatnego w gospodarce z 40% do 60%, zmniejszenie bezrobocia z 11% do 7,6% oraz zwiększenie przychodów generowanych poza rynkiem ropy do $267 miliardów z obecnych $44 miliardów. Jak na razie nie podano jednak szczegółów, w jaki sposób miałoby to być osiągnięte.

Niezwykle istotną częścią planu jest również zwiększenie udziału kobiet w sile roboczej – z 22% do 30%. W przypadku bardzo konserwatywnego kraju muzułmańskiego może to okazać się jednak niezwykle problematyczne. Dodatkowo w przeciągu kolejnych pięciu lat uruchomiony ma zostać system zielonej kary, który pozwoli Arabom oraz Muzułmanom pracować na terenie królestwa w dłuższym okresie.

Główna część programu to jednak taka restrukturyzacja gospodarki, aby uwolnić się od uzależnienia od ropy naftowej. „Mam nadzieję, że do 2020, gdyby dostęp do ropy nagle się urwał będziemy w stanie przeżyć. Ropa będzie nam potrzebna, ale w następnych latach chcemy zmienić obraz gospodarczy Arabii Saudyjskiej” – komentował książę Mohammed.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here