Naga MarketsKurs złotego, ile kosztuje euro, dolar, funt i frankPodczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 3 lutego br. większość członków RPP oceniła, że jeżeli w bieżącym roku następować będzie ożywienie aktywności gospodarczej, a dynamika cen będzie zgodna z celem inflacyjnym, to wskazane będzie utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie także w kolejnych kwartałach, wynika z “minutes” z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Pół godziny później na pytania dziennikarzy odpowiedział prof. Adam Glapiński. Złoty załamał się w piątek popołudniu, a kurs euro silnie wzrasta docierając do poziomu 4,59 zł. Z kolei funt znalazł się na najwyższym poziomie od 2016 roku.

  • Gdyby pojawiła się potrzeba dalszego łagodzenia warunków monetarnych, nie byłoby wskazane dalsze obniżanie stóp procentowych
  • Brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego
  • Prowadzone od grudnia ub.r. interwencje na rynku walutowym ograniczyły ryzyko procyklicznego umocnienia złotego

Polska: stopy na niezmienionym poziomie także w kolejnych kwartałach?

Większość członków Rady oceniała, że jeżeli w bieżącym roku następować będzie ożywienie aktywności gospodarczej, a dynamika cen będzie zgodna z celem inflacyjnym, to wskazane będzie utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie także w kolejnych kwartałach – czytamy w “minutes”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Członkowie ci zastrzegli, że w sytuacji, gdyby doszło do wyraźnego pogorszenia koniunktury i jej perspektyw – np. w następstwie ponownego nasilenia się pandemii – uzasadnione mogłoby być dalsze poluzowanie polityki pieniężnej, w tym poprzez obniżenie stóp procentowych.

Niektórzy członkowie Rady byli zdania, że gdyby pojawiła się potrzeba dalszego łagodzenia warunków monetarnych, nie byłoby wskazane dalsze obniżanie stóp procentowych, a raczej należałoby wprowadzić dodatkowe działania nakierowane na wspieranie akcji kredytowej dla podmiotów gospodarczych, podał bank centralny.

Niektórzy członkowie Rady argumentowali, że jeżeli nastąpi wyraźne nasilenie presji inflacyjnej w kolejnych kwartałach, to być może zasadne będzie rozważenie podniesienia stóp procentowych NBP w II połowie br. – czytamy dalej.

Większość członków Rady podtrzymała opinię, że brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego.

Członkowie ci ocenili, że prowadzone od grudnia ub.r. interwencje na rynku walutowym – mające na celu ograniczenie presji na aprecjację złotego związanej z dalszym luzowaniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne – ograniczyły ryzyko procyklicznego umocnienia złotego i wzmacniają oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę – dodano.

Na lutowym posiedzeniu RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 0,10%; stopa lombardowa 0,50%; stopa depozytowa 0,00%; stopa redyskontowa weksli 0,11%; stopa dyskontowa weksli 0,12%.

Następnie na liczne pytania dziennikarzy odpowiedział prof. Adam Glapiński:

  • Czy NBP widzi ryzyko wzrostu inflacji ponad wskazany w projekcji przedział 2,7 – 3,6% w 2021 roku?
  • Jaka jest struktura inflacji zakładana w projekcji? Jakie czynniki podbijają inflację?
  • Czy inflacja może trwale znaleźć się w górnej granicy odchylenia od celu NBP w tym roku?
  • Czy obecna projekcja w jakikolwiek sposób przemawia za normalizacją polityki monetarnej?
  • Co dalej z kursem polskiego złotego?

Kurs złotego (PLN) silnie traci po „minutkach” RPP

Polski złoty znalazł się pod znaczną presją ze strony sprzedających pod koniec mijającego tygodnia. Wszyscy główni konkurenci tj. euro, dolar, funt i frank zyskują dziś w stosunku do złotówki. Dolar kosztuje aż 3,85 zł, a euro 4,59 zł. Funt wzrósł do najwyższego poziomu od 5 lat powyżej 5,32 zł, a frank silnie odbił od tegorocznych maksimów wzrastając do 4,15 zł.

Plus500
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złotówka online | s&p 500 spółki | cena akcji pgnig | notowania ropy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here