Naga MarketsJuż dziś punktualnie o 20:00 inwestorzy poznają najnowszy protokół z posiedzenia FOMC tzw. „minutki FOMC”. W tym roku urzędnicy Rezerwy Federalnej nie tylko zakończyli cykl podwyżek, ale także obniżyli stopy procentowe dwukrotnie próbując reagować na spowolnienie gospodarcze na świecie. Podczas dzisiejszego spotkania najprawdopodobniej utrzymają stabilną politykę monetarną, choć mogą zostać opublikowane kryteria i prawdopodobieństwo powrotu luzowania monetarnego. Eksperci z dużych banków inwestycyjnych zabrali głos przed wieczornym przemówieniem Jerome’a Powell’a.


Fed przemawia dziś do uczestników rynku – Danske Bank

Analitycy Danske Bank zwracają uwagę, że prezes Fed Jerome Powell przemówi dziś ponownie na minutkach FOMC w Kansas, ale wystąpienie prawdopodobnie nie przyniesie wiele nowości w porównaniu z jego wczorajszym wystąpieniem.

Protokół z ostatniego spotkania FOMC zostanie opublikowany dziś wieczorem. To da wgląd w dyskusję na temat potrzeby dalszego prowadzenia polityki akomodacyjnej. Jednak ostatnie spotkanie odbyło się przed niedawno opublikowanymi słabymi PMI dla usług w USA, co wskazuje na pewne dodatkowe obciążenia dla amerykańskich konsumentów i sektora usług. Należy uważać także na wszelkie nowe komentarze dotyczące zbliżających się rozmów handlowych między USA i Chinami, które rozpoczną się jutro w Waszyngtonie. Możemy również uzyskać więcej sygnałów dotyczących możliwego odwetu ze strony Chin przeciwko amerykańskiej czarnej liście, na której umieszczono 28 chińskich firm. Jednak Chiny mogą poczekać na odwet do końca rozmów – napisano w raporcie.

Scotia Bank: Minutki nieaktualne?

Przypomnijmy, że Fed dokonał jastrzębiego cięcia w zeszłym spotkaniu wskazując, że może to być koniec obniżek, pozostawiając prognozy makro na tym samym poziomie, a język wypowiedzi niewiele się zmienił. Kryteria i prawdopodobieństwo powrotu luzowania monetarnego mogą zostać opublikowane w protokole. Niemniej jednak minutki FOMC mogą być nieaktualne w świetle najnowszych wydarzeń związanych z światowym handlem – zauważają analitycy Scotia Banku.

Minuty Fed będą ważne, ale przede wszystkim nie uwzględniają ostatnich słabych danych z USA, w tym ISM – dodali eksperci z NAB.

ABN AMRO: Dwie obniżki stóp do końca roku?

Od pewnego czasu spodziewaliśmy się osłabienia napływających danych, co najprawdopodobniej zmusi Fed do obniżek stóp na obu spotkaniach w tym roku. Wygląda jednak na to, że przekonanie jastrzębiów w Komisji o potrzebie dalszych cięć zajmie znacznie więcej czasu, na podstawie komentarza wygłoszonego w weekend przez prezesa Fed w Bostonie Rosengrena i prezesa Fed w Kansas, George’a – podsumowano.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here