Naga MarketsFOMCProtokoły z posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) tzw. minutes były najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji. Jak się okazuje, decydenci z Rezerwy Federalnej na posiedzeniu 5 listopada br. wstrzymali się od kluczowych decyzji czekając na rozwój sytuacje. Daje to szanse na przedłużenie okresu bardzo luźnej polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Kurs dolara osłabił się w momencie publikacji minutek, choć kilka minut później para walutowa EUR/USD zbliżyła się do poziomu 1,1900.

  • Decydenci postrzegają obecne tempo i skład QE jako efektywne
  • Rozważane jest podjęcie dalszych kroków w celu wzmocnienia wytycznych Komitetu w zakresie zakupu aktywów
  • Trwa ożywiona debata na temat tego, co Fed zrobi na posiedzeniu 16 grudnia

Protokoły FOMC nie zaskoczyły rynków. O czym debatowali decydenci polityczni?

Niektórzy uczestnicy rynku oczekiwali, że Komitet ostatecznie wydłuży średni ważony termin zapadalności zakupów skarbowych papierów wartościowych przez Rezerwę Federalną. Uczestnicy spotkania ogólnie postrzegali obecne tempo i skład QE jako efektywne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż decydenci ocenili, że natychmiastowe dostosowanie tempa i struktury zakupów aktywów nie jest konieczne, to zdają sobie sprawę, że okoliczności mogą się zmienić, aby uzasadnić korekty w przyszłości. W związku z tym rozważają podjęcie potencjalnych dalszych kroków w celu wzmocnienia wytycznych Komitetu w zakresie zakupu aktywów.

Wskazując na niedawno ogłoszoną zmianę w programie zakupu aktywów Banku Kanady, kilku członków uznało, że Komitet mógłby utrzymać swój obecny poziom akomodacji poprzez wydłużenie terminu zapadalności zakupów Komisji do Skarbu Państwa przy jednoczesnym nieznacznym zmniejszeniu tempa zakupów. Ich zdaniem taka zmiana w strukturze zakupów Komitetu musiałaby zostać starannie zakomunikowana opinii publicznej. Kilku uczestników wyraziło zaniepokojenie, że utrzymanie obecnego tempa zakupów MBS może przyczynić się do potencjalnej presji na wyceny na rynkach mieszkaniowych.

Trwa ożywiona debata na temat tego, co Fed zrobi na posiedzeniu 16 grudnia. Przedstawiciele banku centralne dość konsekwentnie mówili, że chcą poczekać i zobaczyć, jak rozwinie się gospodarka, ale wielu obserwatorów rynku prognozuje, że wydłużą termin zapadalności swoich zakupów – napisał Adam Button, analityk Forexlive.

Zgodnie z oczekiwaniami minutes Fed nie przyniosły większego zaskoczenia. W protokole z ostatniego posiedzenia sporo mówiło się o zmianach w QE. Członkowie komitetu zasadniczo postrzegają obecne tempo QE jako efektywne i uważają, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian w tempie i strukturze zakupów aktywów w najbliższym czasie. Więcej wskazówek co do dalszego kształtu polityki poznamy na grudniowym spotkaniu – napisano w notatce XTB.

Plus500

Dolar stracił w pierwszych minutach, by ostatecznie się umocnić

Notowania pary walutowej EUR/USD w momencie opublikowania minutek FOMC wzrósł z okolic 1,1910 powyżej 1,1920. Następnie pojawiła się presja sprzedających, która zniwelowała cały ten impuls, a kurs ponownie znalazł się na okrągłym poziomie 1,19. Cena oscyluje w 200 pipsowym zakresie konsolidacji 1,18 – 1,20 i dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.

Kurs EURUSD na interwale jednominutowym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale jednominutowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here