Naga MarketsLogo FOMC na tle statuty wolnościTo była wielka zmiana: członkowie Rezerwy Federalnej w zeszłym miesiącu podjęli decyzję o wstrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych. Dzisiejsza konferencja o 20:00 może rzucić trochę więcej światła na to, jak długo FED planuje wstrzymać się z kolejnymi podwyżkami. Jednak zdecydowana większość dużych banków inwestycyjnych oczkuje gołębiego wydźwięku dzisiejszej konferencji.


Czy to koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w USA?

jerome powell
Jerome Powell, prezes FED

Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował na styczniowym posiedzeniu nie podnosić głównych stóp procentowych. Rezerwa Federalna postanowiła utrzymać stopy na niezmiennym poziomie po grudniowej podwyżce i nadal uważa, że niezbędne jest zachowanie cierpliwości przed podejmowaniem dalszych decyzji normalizacyjnych – wynika to z umiarkowanej presji inflacyjnej oraz obecnej kondycji gospodarczej.

Podczas dzisiejszych „minutek” inwestorzy będą szukać wskazówek czy FED znajduje się w szczytowym momencie cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Obecny cel FEDu czyli 2,25 procent do 2,5 procent dla stopy referencyjnej znajduje się na samym dole szacunków dotyczących neutralnej stopy (taka która ani nie przyspiesza, ani nie spowalnia gospodarki). Rynkowy konsensus zakłada brak podwyżek w 2019 roku i zgodnie z bieżącą wyceną kontraktów futures na stopy procentowe inwestorzy oczekują obniżki w 2020 roku.

Barclays: FOMC powinien się określić

Będziemy szukać informacji czy członkowie FOMC postrzegają cykl podwyżek stóp jako zasadniczo kompletny, czy też wciąż oczekują dalszych podwyżek stóp w ramach dłuższej perspektywy czasowej – napisano w raporcie.

Wszystkie oczy skierowane na FED – Nordea Markets

Szukamy wskazówek czy FED będzie bardziej konkretny na temat potencjalnego terminu zakończenia QT (quantitative tightening). Z przyczyn technicznych wiemy, że ilościowe zacieśnianie nie może trwać wiecznie. System finansowy potrzebuje obecnie co najmniej 1000 miliardów dolarów na rezerwy, które można było już osiągnąć przed końcem 2019 roku – uważają eksperci z Nordea Markets.

W raporcie analitycy zauważyli również, iż konsensus rynkowy przesunął się w kierunku zatrzymania zacieśniania polityki monetarnej do października, więc FED będzie musiał poinformować wcześniej, iż planuje takowy przestój. Eksperci uważają, że im wcześniej dojdzie do zatrzymania QT, tym będzie to gorszy scenariusz dla dolara, a tym lepszy dla ryzykownych aktywów typu akcje.

Danske Bank – FED powinien przedstawić plan na redukcję bilansu

Eksperci z Danske Banku chcą usłyszeć różne stanowiska i argumenty od FEDu w sprawie dalszych podwyżek, gdyż obecnie główną wskazówką jest „pozostanie cierpliwym”. Ponadto analitycy będą monitorować wszelkie spostrzeżenia dotyczące redukcji bilansu.

TD Securities – FED powtórzy treść z poprzedniego posiedzenia

Eksperci z TDS uważają, że dzisiejsze minutki nie wniosą nic nowego, a protokół powinien utrzymać gołębi wydźwięk FEDu.

Oczekujemy większej jasności – Nomura

Analitycy z Nomura oczekują od FEDu informacji dotyczących normalizacji bilansu.

Wierzymy, że na dzisiejszej konferencji FOMC potwierdzi plany Komitetu, aby zakończyć normalizację bilansu do końca 2019 r. Komitet jasno stwierdził, że cykl podwyżek stóp procentowych jest na razie wstrzymany. Kluczową kwestią jest zestaw okoliczności, które skłoniłyby FOMC do podniesienia oraz obniżenia stóp – napisano w raporcie.

Kurs dolara (USD) umocni się na gołębi FED?

Amerykański bank Goldman Sachs na początku stycznia wydał swoją rekomendację dla kursu dolara amerykańskiego, wskazując na jego osłabienie ze względu na gołębie podejście FED do polityki monetarnej.

Indeks dolara (DXY) pozostaje od początku roku w konsolidacji wyznaczonej pod koniec 2018 r. Główna strefa wsparcia znajduje się na poziomach 94.00 – 95.00. Gdyby FED zaprzestał podwyżek stóp w 2019 r., a nawet je obniżył w 2020, oznaczałoby to, iż zeszłoroczne minima 88.20 stanęłby otworem przed sprzedającymi. Z drugiej strony jakikolwiek jastrzębi wydźwięk FEDu umożliwiłby ponowny test strefy oporu wyznaczonego przez dwuletnie maksima 97.20 – 97.70, a jej przebicie otwarłoby drogę do psychologicznego poziomu 100.00.

Minutki FED: Czy bank centralny przestanie podnosić stopy? – prognozy dużych bankówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here