Już dziś punktualnie o 20:00 inwestorzy poznają najnowszy protokół z posiedzenia FOMC tzw. „minutki FOMC”. W tym roku urzędnicy Rezerwy Federalnej ograniczyli prognozowane podwyżki stóp procentowych do zera i oznajmili, że zakończą redukcję bilansu we wrześniu. Podczas dzisiejszego spotkania najprawdopodobniej utrzymają stabilną politykę monetarną.
Zobacz również: Powell ponownie na dywaniku u Trumpa. „Omyłkowa podwyżka stóp procentowych”
Te artykuły również Cię zainteresują
FED gołębi, ale na jak długo?
Mediana projekcji dla stóp procentowych członków Fedu wynosi obecnie 2.375% w porównaniu z planowanymi dwoma podwyżkami w grudniowych prognozach, które wówczas wystraszyły inwestorów i rynek akcji. W swoim ostatnim oświadczeniu po dwudniowym spotkaniu w Waszyngtonie Komitet Otwartego Rynku powtórzył wydźwięk, że będzie „cierpliwy” w obliczu „globalnego rozwoju gospodarczego i finansowego oraz stłumionej presji inflacyjnej”.

Sygnał Fedu, że utrzyma stopy procentowe bez zmian przez cały rok odzwierciedla obawy, że zwalnia wzrost gospodarczy, niższe ceny energii obciążają inflację, a ryzyko z zagranicy osłabia perspektywy gospodarki USA.
– Stawiamy na bardzo niską, jak nie zerową szansę na zmianę stanowiska. W naszej ocenie podwyżki stóp są nadal na horyzoncie dla większości członków Fed. Rynki będą również uważnie obserwować dodatkowe wypowiedzi dotyczące bilansu. „Minutki” prawdopodobnie podkreślą gołębi wydźwięk, co do obaw o dalsze perspektywy wzrostu gospodarczego – napisano w raporcie TD Securities
– Dzisiejsze „minutki Fed” mogą być motorem napędowym dla rynku. Najnowsze komentarze decydentów sugerują bardziej jastrzębie nastawienie Fedu niż obecnie wycenia rynek. Jeśli podkreślą, że oczekują utrwalenia odczytów danych ekonomicznych w ciągu kilku miesięcy, istnieje ryzyko zmiany polityki monetarnej – oznajmił analityk z Westpac.
Stephen Moore, który został nominowany przez prezydenta Trumpa do Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej niedawno krytycznie ocenił decyzję Fed o podwyżce stóp o 25 pb w grudniu. Moore powiedział, że musiałby się stać „jastrzębiem wzrostu”, gdyby chciał dołączyć do oficjalnego stanowiska Fed i twierdzić, że gospodarka może rosnąć w tempie od 3 do 4%.
Na przestrzeni ostatnich miesięcy Donald Trump wielokrotnie krytykował prezesa Rezerwy Federalnej i jego politykę monetarną. Amerykański prezydent oskarża Powella oraz Rezerwę Federalną o niewłaściwe prowadzenie polityki pieniężnej, które ogranicza rozwój krajowej gospodarki oraz zwiększa niepokoje na rynku akcyjnym. Trump sugerował nawet, że podwyżki stóp były „omyłkowe” a proces zacieśniania polityki pieniężnej został „żałośnie” zaplanowany czasowo. Istnieje szansa, że taka krytyka może doprowadzić do niespodziewanego obniżenia stóp procentowych.