Naga MarketsLogo FOMC na tle statuty wolnościJuż dziś punktualnie o 20:00 inwestorzy poznają najnowszy protokół z posiedzenia FOMC tzw. „minutki FOMC”. W tym roku urzędnicy Rezerwy Federalnej ograniczyli prognozowane podwyżki stóp procentowych do zera i oznajmili, że zakończą redukcję bilansu we wrześniu. Podczas dzisiejszego spotkania najprawdopodobniej utrzymają stabilną politykę monetarną.


Zobacz również: Powell ponownie na dywaniku u Trumpa. „Omyłkowa podwyżka stóp procentowych”

Te artykuły również Cię zainteresują
FED gołębi, ale na jak długo?

Mediana projekcji dla stóp procentowych członków Fedu wynosi obecnie 2.375% w porównaniu z planowanymi dwoma podwyżkami w grudniowych prognozach, które wówczas wystraszyły inwestorów i rynek akcji. W swoim ostatnim oświadczeniu po dwudniowym spotkaniu w Waszyngtonie Komitet Otwartego Rynku powtórzył wydźwięk, że będzie „cierpliwy” w obliczu „globalnego rozwoju gospodarczego i finansowego oraz stłumionej presji inflacyjnej”.

Minutki FOMC Bardziej jastrzębi niż oczekuje rynek
Mediana kropek stóp procentowych wg. członków Fedu. Źródło: bloomberg.com

Sygnał Fedu, że utrzyma stopy procentowe bez zmian przez cały rok odzwierciedla obawy, że zwalnia wzrost gospodarczy, niższe ceny energii obciążają inflację, a ryzyko z zagranicy osłabia perspektywy gospodarki USA.

Stawiamy na bardzo niską, jak nie zerową szansę na zmianę stanowiska. W naszej ocenie podwyżki stóp są nadal na horyzoncie dla większości członków Fed. Rynki będą również uważnie obserwować dodatkowe wypowiedzi dotyczące bilansu. „Minutki” prawdopodobnie podkreślą gołębi wydźwięk, co do obaw o dalsze perspektywy wzrostu gospodarczego – napisano w raporcie TD Securities

Dzisiejsze „minutki Fed” mogą być motorem napędowym dla rynku. Najnowsze komentarze decydentów sugerują bardziej jastrzębie nastawienie Fedu niż obecnie wycenia rynek. Jeśli podkreślą, że oczekują utrwalenia odczytów danych ekonomicznych w ciągu kilku miesięcy, istnieje ryzyko zmiany polityki monetarnej – oznajmił analityk z Westpac.

Stephen Moore, który został nominowany przez prezydenta Trumpa do Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej niedawno krytycznie ocenił decyzję Fed o podwyżce stóp o 25 pb w grudniu. Moore powiedział, że musiałby się stać „jastrzębiem wzrostu”, gdyby chciał dołączyć do oficjalnego stanowiska Fed i twierdzić, że gospodarka może rosnąć w tempie od 3 do 4%.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy Donald Trump wielokrotnie krytykował prezesa Rezerwy Federalnej i jego politykę monetarną. Amerykański prezydent oskarża Powella oraz Rezerwę Federalną o niewłaściwe prowadzenie polityki pieniężnej, które ogranicza rozwój krajowej gospodarki oraz zwiększa niepokoje na rynku akcyjnym. Trump sugerował nawet, że podwyżki stóp były „omyłkowe” a proces zacieśniania polityki pieniężnej został „żałośnie” zaplanowany czasowo. Istnieje szansa, że taka krytyka może doprowadzić do niespodziewanego obniżenia stóp procentowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here