Naga MarketseuroEuropejski Bank Centralny opublikował dziś sprawozdanie (tzw. minutes) z posiedzenia dotyczące polityki pieniężnej, które odbyło się 25 lipca. Urzędnicy zauważają wzrost niepewności, co do dalszej polityki pieniężnej oraz perspektyw handlowych, a także spowolnienie aktywności światowej gospodarki.


Pakietowa stymulacja polityki pieniężnej

Jak podano w sprawozdaniu, członków Rady Prezesów niepokoi spadkowa tendencja oczekiwań inflacyjnych. Obawy budzi także spowolnienie gospodarcze w strefie euro, które może być dłuższe niż zakładano.

Na spotkaniu decydentów EBC omawiano pakiet bodźców wspierających politykę pieniężna, który uważa się za lepszy od sekwencji selektywnych działań. W takim pakiecie mogłaby się znaleźć obniżka stóp procentowych, skup aktywów oraz zmiany w wytycznych dotyczących stóp procentowych.

Nie zapomniano przy tym o ewentualnym wsparciu sektora bankowego i jego ewentualnym zwolnieniu z ujemnej stopy procentowej EBC, co budzi jednak obawy o konsekwencje takiego działania:
„Chociaż członkowie wyrazili szeroką zgodę na rozpoczęcie prac przygotowawczych nad środkami łagodzącymi, wyrażono pewne obawy dotyczące możliwych niezamierzonych konsekwencji systemu różnicowania stóp procentowych i jego zdolności do pełnego złagodzenia potencjalnego wpływu ujemnych stóp polityki” – czytamy w minutes.

Zobacz też: Złoto po 1600 dolarów? Fundusze ETF gromadzą najwięcej kruszcu od 6 lat

Poniżej kluczowe punkty sprawozdania EBC

  • W ciągu ostatnich kilku tygodni wzrosła niepewność co do perspektyw polityki krótkoterminowej
  • Dane z ankiety wskazują na spowolnienie globalnej aktywności w drugim kwartale 2019 r., zwłaszcza w produkcji
  • Perspektywy handlu pozostały otoczone niepewnością i nie było wyraźnych oznak stabilizacji
  • Światowy handel pozostaje ograniczony ze względu na osłabienie globalnych inwestycji
  • Spadły długoterminowe miary oczekiwań inflacyjnych
  • Mechaniczna aktualizacja prognoz inflacji wskazuje na ścieżkę zniżkową
  • Pakiet bodźców bardziej skuteczny niż sekwencja działań selektywnych

Kurs euro wyznacza nowe minima w tym tygodniu

Kurs euro do dolara od piątku porusza się w zakresie między wsparciem blisko 1,1066, a oporem w okolicach 1,1113. Jak widać na wykresie 1-godzinnym EURUSD poniżej, wczoraj nieznacznie przekroczono piątkowe minima, a dziś udało się zepchnąć cenę jeszcze niżej. Wciąż jednak kurs na zamknięciach kolejnych interwałów utrzymuje się powyżej 1,1066. Skuteczne pokonanie tego poziomu otwierałoby drogę do kontynuacji spadków w kierunku 1,1033 – 1,1026.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs euro do dolara (EURUSD) - wykres 1-godzinny - 22 sierpnia 2019
Kurs euro do dolara (EURUSD) – wykres 1-godzinny – 22 sierpnia 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here