Naga MarketsDziś punktualnie o 13:30 inwestorzy na całym świecie śledzili tzw. „minutki” EBC, czyli protokół z posiedzenia Europejskiego  Banku Centralnego dotyczący dalszej polityki monetarnej. Coraz więcej mówi się o potencjalnym wznowieniu programu luzowania polityki pieniężnej w celu pobudzenia gospodarki strefy euro. Jednak jak wskazuje bieżąca analiza dużych banków inwestycyjnych, EBC jest pozytywnie nastawiony w swoich prognozach, jednocześnie jest coraz bardziej zaniepokojony perspektywą gospodarczą strefy. Jak wpłynie to na dalszy kurs pary walutowej EUR/USD?


Zobacz również: Początek 2019: Zachwiany globalny wzrost, gołębi EBC i FED oraz dalszy kurs EUR/USD – oceniają duże banki

Sprawozdanie EBC zbyt luźne – Nordea Markets

draghiWedług Jana von Gericha, analityka z Nordea Markets protokół EBC ujawnił, że ​​bank jest raczej optymistycznie nastawiony do najbliższych perspektyw gospodarczych i jest daleki od ogłoszenia nowego programu stymulującego. Głównym przesłaniem sprawozdania było podkreślenie, iż EBC zauważa wzrost ryzyka spowolnienia gospodarczego w strefie, jednak nie jest to nic niepokojącego.

Bank centralny skupia się na ocenie bieżącej sytuacji i uważa, że nie ma potrzeby ogłaszania zmian w swojej polityce pieniężnej. Dyskusja na temat podjęcia ewentualnych nowych środków pobudzających jeszcze się nie rozpoczęła. Ostatnie publikacje danych dają jednak wyraźne podstawy do tego, aby poważnie rozważyć taką możliwość – zauważył Jan von Gerich.

W ocenie eksperta podczas marcowego spotkania Rada Prezesów przedstawi wiele nowych informacji, które pozwolą ocenić perspektywy, w tym aktualne prognozy. Oczekuje, że EBC nadal pozostanie gołębi wskazując, że ​​warunki finansowe pozostają korzystne. Gerich wskazuje na możliwość wprowadzenia nowego programu stymulującego podobnego do TLTRO dopiero późną wiosną lub wczesnym latem.

ING: EBC zaniepokojony perspektywą gospodarczą

Carsten Brzeski, główny ekonomista w ING zwraca uwagę, że opublikowane niedawno minutki EBC ze styczniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego pokazują, że bank coraz mocniej martwi się o perspektywy gospodarcze, ale na ten moment nie zamierza wprowadzać żadnych zmian.

Jeśli chodzi o najbardziej istotne kwestie dla EBC, tj. ocena makroekonomii, nowe TLTRO i przyszła ścieżka polityki pieniężnej, protokół ujawnił kilka interesujących szczegółów:

  • EBC stara się sprawdzić, czy obecny „downswing” w strefie ma charakter przejściowy, czy też nieco bardziej trwały i wstrzymuje się do marcowego posiedzenie, kiedy będą dostępne nowe prognozy, mając nadzieję na więcej konstruktywnych wniosków.
  • Na możliwość wprowadzenia nowego TLTRO, EBC stwierdził, że “zwraca szczególną uwagę na prognozy dotyczące płynności w sektorze bankowym, ponieważ zbliżają się wykupy niespłaconych długoterminowych operacji refinansujących, które mogą wywołać “efekt kuli śnieżnej”. Podczas gdy jakiekolwiek decyzje w tym zakresie nie powinny być podejmowane zbyt pochopnie, EBC zauważył, iż trwają prace nad stworzeniem innych opcji zapewniających dostateczną płynność.”
  • Dzięki poprawnym odczytom wskaźników makro, sytuacja w strefie euro nie wygląda na początek recesji, co sprawia, iż EBC najprawdopodobniej nie zmieni niczego podczas marcowego posiedzenia.

Zamiast tego oczekujemy, że w marcu EBC ogłosi, iż Rada Prezesów zwróciła się do odpowiednich komisji o zbadanie możliwości rozwiązania problemów związanych z niedoborami płynności i rentowności banków oraz o przedstawienie konkretnych działań na kwietniowym posiedzeniu – zauważył Brzeski.

Kiedy kurs euro wydostanie się z konsolidacji 1.12-1.16? – Danske Bank

Rynkowe szachy - EurodolarZdaniem analityków z Danske Bank, gołębi wydźwięk FEDu wynikający zarówno z potrzeby przeglądu bilansu, jak i z uwagi na potrzebę rozważenia kolejnych podwyżek, utrzymują kurs dolara w defensywie.

Spodziewamy się, że bieżący cykl będzie faworyzował USD. Co więcej, dzisiejsze informacje na temat tego, czy EBC widzi potrzebę luzowania polityki pieniężnej w zakresie kolejnych zastrzyków płynności mogą być sygnałem, że pierwsza podwyżka będzie odkładana do oporu. Taki scenariusz powinien wpływać na deprecjację euro. Jednak na tę chwilę pozostajemy wątpliwi co do nowego TLTRO – napisano w raporcie.

Zobacz również: FED podniesie stopy pod pewnym warunkiem. Co dalej z kursem EUR/USD? – ocenia UBS i Commerzbank

Kurs dolara (USD) będzie przeważał nad kursem euro (EUR) – UOB

Zespół analityczny z United Overseas Bank podtrzymuje opinię, że euro może nadal słabnąć w kierunku dołka z 2018 r. w pobliżu 1,1215. 15 lutego kurs pary EUR/USD dotarł do 1,1231, a następnie nie nastąpiło silne odreagowanie, które wskazuje na słabość euro.

Akcja cenowa zmniejszyła bezpośrednie ryzyko dla euro, ale jest zbyt wcześnie, by oczekiwać trwałego wzrostu wspólnej waluty. Wskaźniki Momentum są słabe i każdy impuls wzrostowy powinien mieć problemy z przebiciem oporu 1,1440 (1,1410 jest także dość mocnym poziomem). Innymi słowy, podczas gdy obecna łagodna presja wzrostowa może prowadzić do wzrostu kursu euro, perspektywa w średnim terminie pozostaje słaba. Z drugiej strony, ruch poniżej 1,1270 wskazywałby, że nastąpił koniec impulsu wzrostowego. – podsumowano w raporcie.

Zobacz również: UK: Nikłe szanse na hard Brexit, niskie bezrobocie i dalszy kurs EUR/GBP – komentują duże banki

Minutki EBC: Gołębie stanowisko, nowe TLTRO? Kurs EUR/USD bez rozstrzygnięcia – oceniają duże bankiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here