Naga MarketsOstatnia sesja przyniosła dalsze umocnienie euro wobec dolara pomimo rozczarowujących danych, jakie dotarły z Niemiec. Kurs EUR/USD po południu wyznaczył lokalny szczyt na 1,3760, jednak ustanowienie nowych maksimów będzie trudno. Pretekstem do wyprzedaży euro mogą być dyskusje nad ograniczeniem programem QE. Swoje przemówienia mają Dennis Lockhart oraz James Bullard.

Dzisiaj jest okazja, aby inwestorzy znów przypomnieli sobie o planach Fedu. W kalendarzu makroekonomicznym zaplanowano przemówienie szefa Fed z Atlanty (Dennis Lockhart, godz. 18.15) oraz szefa Fed z St. Louis (James Bullard, godz.19.00). Między wierszami wspomniane będzie zapewne temat taperingu QE3. Ostatnio pojawiły się głosy, że Fed może wstrzymać ograniczenie skupu aktywów w ramach QE3 ze względu na wciąż negatywnie zaskakujące doniesienia makroekonomiczne z USA, jednak dla Fedu może to być zbyt słaby argument przemawiający za zmianą strategii. Tym samym, opublikowane dziś zapiski ze styczniowego posiedzenia FOMC (ostatniego z udziałem B.Bernanke) mogą potwierdzić determinację Fed do dalszej, sukcesywnej redukcji ilościowego programu wsparcia.

Wydaje się, że Fed słabsze dane nie będzie poważnie traktował, co w praktyce nie będzie oznaczało zapowiedzi zmiany trendu. Tym bardziej, że ostatnie rozczarowujące odczyty z USA wynikają w dużej mierze z krótkookresowego pogorszenia się nastrojów na świecie w ostatnich tygodniach oraz z uwagi na czynnik sezonowy(fatalna pogoda). Bowiem cały czas widać optymizm i wiarę w kontynuację ożywienia gospodarczego w USA.

Dodatkowo notowaniom euro może zaszkodzić ostatni słaby odczyt indeksu nastrojów gospodarczych ZEW, uważany przez wielu ekonomistów, jako zapowiedź najważniejszego dla niemieckiej gospodarki wskaźnika Ifo. Wskaźnik ZEW wyniósł w lutym 55,7 pkt co oznacza spadek o 6 pkt wobec prognozy 61,7 pkt. O ile Niemcy obecną sytuację gospodarczą oceniają pozytywnie (wzrost subindeksu do 50 pkt), o tyle jak widać obawiają się już przyszłości.

Z technicznego punktu widzenia EUR/USD dotarł już do ważnej granicy podażowej, na 1,3770, dlatego część inwestorów może skusić się na realizację zysku. Ważna bariera podażowa, może skłonić rynek do wygenerowania głębszej korekty spadkowej do 1,3700.

Minutes mogą wzmocnić dolara. Poziomy techniczne EUR/USD i GBP/USD


Presja podażowa powinna utrzymać się na rynku GBP/USD. Wyższa od oczekiwań stopa bezrobocia(7,2% wobec prognoz 7,1%) oddala perspektywę podwyżki stóp procentowych na Wyspach. Tym samym, korekta spadkowa na „kablu” powinna być kontynuowana. Celem niedźwiedzi jest 1,6620.

Minutes mogą wzmocnić dolara. Poziomy techniczne EUR/USD i GBP/USD

Autor: Krzysztof Wańczyk ING SecuritiesConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here