Naga MarketsNowelizacja ustaw o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej jest nadal procedowana. Wiele wskazuje jednak, że nowe przepisy nie rozwiążą definitywnie problemu z poborem podatku PCC od transakcji kryptowalutowych.


Nowa ustawa reguluje kwestie opodatkowania m.in. walut cyfrowych. Przychody z obrotu kryptowalutami będą zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych (i rozliczane tym samym podatkiem PIT) i do zysków kapitałowych (podatek CIT).

Co z kontrowersyjnym podatkiem?

Obecnie obowiązujące przepisy były bardzo niejasne względem kryptowalut. Wzbudzały spore kontrowersje, a niejasności związane z podatkiem PCC doprowadziły wręcz do protestów społeczności kryptowalut w Polsce.

W razie uzyskania wysokiego dochodu z obrotu walutami cyfrowymi, inwestorzy musieli płacić nawet 32-proc. podatku. Mało tego, Ministerstwo Finansów zasugerowało także konieczność odprowadzenia 1-proc. podatku PCC od każdej pojedynczej transakcji.

Nowe przepisy wprowadzają w pierwszej kwestii  stałą, 19 proc. stawkę podatku. Niestety nie wiadomo, co będzie dalej z podatkiem PCC. Pobieranie tej daniny zostało bowiem zniesione tymczasowo  do 30 czerwca 2019 roku. Jak stwierdza ustawodawca, konieczna jest „pogłębiona analiza zjawiska walut wirtualnych”. Nie wiadomo jednak, jakie decyzje podejmie Ministerstwo po tej dacie. Nic nie wskazuje na to, by nowa ustawa miała całkowicie rozwiać więc obecne wątpliwości podatkowo-prawne.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Obecnie ustawa jest na etapie opiniowania po konsultacjach społecznych, w których wzięło udział m.in. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here