Naga MarketsblockchainPolska, mimo pozorów, wcale nie zamyka się na nowe technologie. Jak się okazuje, Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad różnymi działaniami z zakresu strategii rozwoju sztucznej inteligencji i blockchaina w Polsce.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski swoją nową wypowiedzią pozytywnie zaskakuje. W myśl tezy postawionej np. przez Hannah Fry w jej książce “Hello World” twierdzi, że dziś coraz więcej decyzji, które zapadają w administracji publicznej, podejmowanych jest na podstawie wyliczeń algorytmów. Niczym wizjoner uważa, że sztuczna inteligencja może docelowo ograniczyć rolę urzędników państwowych. Choć wątpliwe, czy takie myślenie łatwo udało się w Polsce przekuć na czyny z powodów politycznych (urzędnicy to dla polityków głosy wyborcze, więc władza, która pozbawi ich pracy, może liczyć na spadki w sondażach poparcia), warto pochwalić szefa resortu cyfryzacji za przyszłościowe myślenie.

Regulacje

Mimo wszystko minister podkreśla, że wszelkie nowe technologie wymagają mądrych regulacji. Zagórski stoi na stanowisku, że legislacja powinna podążać w kierunku akceptacji algorytmów, ale też kontrolowania tego typu mechanizmów.

“Musimy –  i nie chodzi tylko o Polskę, ale całą Unię Europejską — uporządkować ten obszar tak, by legislacja odpowiadała procedurom cyfrowym, a nie analogowym.”

– mówi Zagórski.

Także w kancelarii premiera działa zespół GovTech Polska, którego celem jest w założeniu poprawa dialogu pomiędzy administracją a innowatorami.

“Chcemy przetestować rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i blockchainie w administracji, żeby to trochę „odczarować ”. Wiele osób podchodzi bowiem do tych kwestii z nieufnością, tak jak jeszcze niedawno do usług chmurowych, gdy dominowało przekonanie, że jak mam swój serwer to jestem bezpieczny. Przypominam, że Pentagon jest właśnie w trakcie rozstrzygania przetargu na usługi chmurowe.”

– mówi minister cyfryzacji.

Czy to się uda?

Plany są ambitne, jest jednak jedno “ale:”. Poprzedniczka obecnego ministra, Anna Streżyńska, miała jeszcze ciekawsze spojrzenie na temat nowych technologii. Przy resorcie powstał np. Strumień Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe. Dziś nie bez powodu można o nim przeczytać w dziale archiwum na www ministerstwa.

Mądre regulacje dot. rozliczania się z zysku uzyskanego przy obrocie kryptowalutami udało się uzyskać dopiero po protestach ulicznych. Większość giełd cyfrowych walut wyemigrowało już poza granice Polski. KNF cyklicznie wpisuje na swoją “czarną listę” nowe firmy z tego rynku.

Czy obecnemu ministrowi uda się uratować rynek blockchain w Polsce?


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here