Naga MarketsminingGreat North Data, firma zajmująca się miningiem bitcoinów i prowadząca centra przetwarzania danych AI w Kanadzie, ogłosiła upadłość.

Według informacji, pod koniec listopada firma dysponowała zaledwie 4,6 milionami dolarów kanadyjskich (3,5 miliona USD), jest zaś winna wierzycielom 13,2 miliona dolarów kanadyjskich (10 milionów USD). Informację podało wczoraj CBC News.

Upadek giganta

Prowadząc centra wydobywcze w Labrador City i Happy Valley-Goose Bay, Great North Data otrzymało wcześniej wsparcie biznesowe także od rządu federalnego i władz obu prowincji.

Teraz na liście niezabezpieczonych wierzycieli widnieje też agencja Atlantic Canada Opportunities Agency (ACOA), która w ten sposób straciła środki o wartości 281 675 USD.  ACOA sfinansowało upadłą teraz firmę dotacją w wysokości 500 000 dolarów kanadyjskich w 2015 roku. Pieniądze miały zostać co prawda zwrócone, ale teraz będzie to utrudnione. Agencja powiedziała CBC News, że „kontaktuje się z klientem i uważnie śledzi wszystkie wydarzenia” dotyczące bankructwa.

Upadły podmiot jest także winien 313 718 dolarów kanadyjskich korporacji inwestycyjnej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. Według raportu medialnego fundusze te są powiązane z aktywami Great North Data. Chodzi m.in. o budynki, grunty i wyposażenie.  Pochodzą z pożyczki w wysokości 420 000 dolarów kanadyjskich.

Ponadto Great North Data pozostał do spłaty ogromny rachunek za energię elektryczną, a Nowa Fundlandia i Labrador Hydro figurują jako niezabezpieczone wierzyciele w wysokości 316 477 USD.

W raporcie nie podano konkretnych powodów załamania się biznesów firmy, ale bankructwo nastąpiło zapewne w związku z trudnościami dot. miningu i spadającymi cenami bitcoinów.

Mining – rynek kopania bitcoinów

Mimo tak niepokojących wydarzeń i danych dot. miningu, niektórzy inwestorzy wciąż wchodzą na ten rynek. Np. twórca centrum danych Whinstone US niedawno rozpoczął budowę prawdopodobnie największego na świecie centrum wydobywania bitcoinów w Teksasie, we współpracy z GMO Internet. Podobny projekt wystartował w tym roku na Syberii, gdzie wybudowano największą kopalnie kryptowalut w Rosji (i ponoć na globie).

Sprawę może utrudniać jednak fakt, że już w maju 2020 r. trudność kopania BTC wzrośnie o 100 proc. Przed słabszymi górnikami ciężkie czasy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here