Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action

Nial Fuller - Biurko i komputer minimalistyWspominałem (w poprzedniej części tego artykułu), że główną przeszkodą w zarabianiu w tradingu są typowe ludzkie błędy, a nie używana metoda. Większość jednak wydaje się w sposób naturalny zakładać, że winę za ich porażki ponosi system tradingowy lub strategia. Gdy dojdą do takiego wniosku, ponownie zaczynają poszukiwania “najlepszej” metody, do wykresu dodają wskaźniki, fale Eliota, roboty Super-Turbo 5000 i wszystko co tylko możliwe. Przez pewien czas zyskują dzięki temu złudne poczucie bezpieczeństwa i nadzieję, dopóki przyjdzie kolejne oświecenie, że takie podejście również nie ma żadnego wpływu na poprawienie wyników. A tak naprawdę powinni wtedy zauważyć, że WIĘCEJ wcale NIE ZNACZY LEPIEJ!

Dla traderów odpowiedni sposób myślenia to najważniejsza część układanki. Strategia lub system, którego używamy, ma jednak znaczący wpływ na to, w jaki sposób przebiega nasz proces myślowy w tradingu. Kiedy zaczniemy używać na naszych wykresach 10 różnych wskaźników, stajemy się zdezorientowani, niepewni i sfrustrowani, a wtedy to już tylko kwestia czasu, gdy nasz trading będzie opierał się na impulsywności i emocjach. Dlatego nasze nastawienie, proces myślowy w tradingu są kluczem do sukcesu, ale ponieważ w dużym stopniu ma na niego wpływ używana strategia, to ona także jest bardzo ważna.

Następnym razem, gdy będziesz chciał dodać do wykresu jakiś wskaźnik, zadaj sobie pytania “Czy naprawdę jest on mi potrzebny? Czy rzeczywiście mi pomoże?”. “CZY NAPRAWDĘ GO POTRZEBUJĘ?” W tradingu powinniśmy używać tylko tego, co jest użyteczne…

Minimalizm w codziennym tradingu (i życiu)

  • Wyrzuć ze swoich wykresów wskaźniki i automaty, zacznij od nowa z czystym wykresem. Samo to będzie miało duży, pozytywny wpływ na ukojenie twoich nerwów i twój umysł podczas analizowania rynku.
  • Naucz się prostych strategii Price Action. Po pozbyciu się wskaźników, powinieneś poznać sposoby handlu na podstawie samego ruchu ceny po czystym wykresie. Początkowo może to wydawać się całkiem obce, ale mogę obiecać, że dzięki tym strategiom trading jest znacznie łatwiejszy i bardziej logiczny niż jakakolwiek inna metoda, którą używałeś wcześniej.
  • Wiedz, że nie musisz spędzać całych dni na analizowaniu rynków. Po poznaniu Price Action możesz stosować metody polegające na tradingu na koniec dnia, które w żadnym stopniu nie będą miały wpływu na twoją codzienną pracę i inne zajęcia. (Artykuł: “Dlaczego trading po sesji może być lepszy niż podczas jej trwania“)
  • Zapomnij o analizowaniu 20 różnych rynków każdego dnia. Skup się tylko na wybranych, a dzięki temu twoja praca będzie dawała lepsze owoce. Ja do handlu używam tylko głównych par walut i kilku innych rynków, takich jak ropa, złoto i indeks Dow Jones
  • Nie zaprzątaj sobie głowy tworzeniem stanowiska z wieloma monitorami, wymyślnymi biurkami, wypasionymi komputerami, płatnymi miesięcznymi danymi z rynków ani żadnymi innymi luksusowymi rzeczami, tworzącymi otoczkę dla tradingu. NIE POTRZEBUJESZ ICH. Takie rzeczy oczywiście są fajne, można je mieć, jeśli cię na to stać finansowo, ale nie są wymagane, aby osiągać zyski z tradingu. Ja mogę je kupić, stać mnie na to, ale pozbyłem się ich i wszystkiego, co miałem w nadmiarze, ponieważ zdałem sobie sprawę, że te rzeczy u mnie przyczyniają się do rozwoju złych cech związanych z chciwością i materializmem.
  • Jedną z innych rzeczy, które uporządkowałem, była sprawa skrzynki pocztowej i maili. Może to wydawać się mało istotne, ale chodzi przede wszystkim o konsolidację i minimalizację, a każda najdrobniejsza rzecz, która temu sprzyja, jest jak najbardziej pożądana. Dzisiaj odczytuję maile tylko raz w tygodniu. Dzięki temu zaoszczędzam czas i energię, moje codzienne życie zyskało więcej przestrzeni. Nawet jeśli obsługa maili nie zabiera aż tak dużo czasu, mój umysł całkowicie nie zaprząta sobie uwagi tymi sprawami na codzień i mogę robić inne, bardziej pożyteczne rzeczy.
  • Dbaj o to, aby miejsce, w którym uprawiasz swój trading, było wysprzątane i proste. Czy jest to twoje mieszkanie, czy kawiarnia, zwracaj uwagę, aby otoczenie nie rozpraszało twojej uwagi i było minimalistyczne. Nie potrzebujesz obkładać się 50 książkami, wystarczy wybrać 3 najbardziej ulubione. Jeśli trzeba, wszystkie graty najpierw zbierz i wrzuć do jednej skrzyni, tak jak ja zrobiłem, a wtedy zobaczysz, że większość z nich naprawdę nie była ci potrzebna.

Wniosek

Ludzie lubią gromadzić: posiadłości, pieniądze, różne drobiazgi, wszystko. To fakt, że gdy tylko człowiek dostanie podwyżkę wynagrodzenia, to zaraz zaczyna kupować coraz więcej różnych rzeczy (śmieci), które tak właściwie nie są mu potrzebne. W ten sposób wpada w nieustanny cykl konsumeryzmu i materializmu. Otóż mówię wam, że nie trzeba tak żyć. Nie musisz już nigdy zostawać niewolnikiem długu, nie musisz patrzeć z zazdrością na swoich sąsiadów i próbować im dorównać – i tak nie są interesujący, kto by się nimi w ten sposób przejmował?

Istnieje związek pomiędzy wyborem minimalizmu jako trybu życia a stylem tradingu, w dążeniu do szczęścia i sukcesu. Związek ten polega na tym, że rzeczy materialne nie dają szczęścia, tak jak sukces w tradingu nie następuje w wyniku nabywania coraz większej ilości wskaźników lub lepszego wyposażenia do biura. Znacznie łatwiej go osiągnąć, jeśli unikasz obciążania samego siebie niepotrzebnymi rzeczami, postępujesz w sposób prostszy i dążysz w określonym kierunku.

Oglądałeś może serial “Hoarders”? (Dosłowne tłumaczenie: “Ciułacze”. To amerykański serial dokumentalny, w którym specjaliści psychologii próbują pomóc osobom posiadającym realne problemy z nadmiernym przywiązaniem do gromadzenia różnych rzeczy, chomikowaniem i bałaganiarstwem, życiem w tonach rupieci. W Stanach serial ten zdobył całkiem dużą popularność. Nie oglądam zbyt często TV w Polsce, ale raczej jeszcze nie pojawiła się polska edycja.) Jeśli tak, to na pewno zgodzisz się, że posiadanie jak najwięcej nie sprawia, że dana osoba odniosła sukces lub stała się szczęśliwa.

Materializm to uzależnienie. Kupowanie i gromadzenie różnych rzeczy zaspokaja w nas pewną prymitywną potrzebę, dzięki czemu mamy wrażenie, że będziemy czuć się bezpiecznie. Podobnie w tradingu ludzie stają się uzależnieni od posiadania wskaźników, automatów handlujących, czytania raportów ekonomicznych i wielu innych rzeczy. Często w naszych życiach nie potrafimy dostrzec tego, co jest najbardziej oczywiste, jak na przykład faktu, że szczęście jest dostępne dla każdego na wyciągnięcie ręki, za darmo. Wystarczy, że będę spędzać czas z tymi, którzy są mi bliscy – albo że do efektywnej strategii technicznie wystarczy mi czysty wykres, analiza ruchu ceny i nic ponadto.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Teraz ty sam musisz się zastanowić, czy twoje życie nie jest przypadkiem obciążone zbyt wieloma niepotrzebnymi rzeczami, a jeśli jest, to jak się ich pozbyć. Powinieneś również pomyśleć o swoim tradingu, czy twoje metody są proste, przejrzyste, logiczne i efektywne, czy może jednak pogrzebane w stosie rupieci, niepewności i zakłopotania.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here