Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action

Nial Fuller - Biurko i komputer minimalistyInspiracja dla powstania tego artykułu pochodzi z mojego prywatnego doświadczenia, które właśnie przechodzę w życiu (CZĘŚĆ DRUGA: LINK). Ostatnio sprzedałem swój luksusowy dom w Queensland w Australii i obecnie razem z rodziną mieszkamy w wynajmowanym, dopóki nie zdecydujemy ostatecznie gdzie osiąść na dłużej. Plan polegał na tym, aby pozbyć się wszystkich trwałych aktywów oraz debetów. Ponieważ razem z żoną jesteśmy jeszcze młodzi, a mój zawód to trader i szkoleniowiec, to wędrowny tryb życia nie jest wielkim problemem. Skromniejsze życie koczownicze daje ponadto znacznie więcej swobody, dlatego postanowiliśmy przez jakiś czas je wypróbować.

Oczywiście to nie oznacza, że wszystkim będzie odpowiadał taki styl życia i podróżowanie po świecie, ciągle zmieniając miejsca zamieszkania. Wspominając o tym przypadku, chcę jedynie zaznaczyć, że ludzie często mają skłonność do przygniatania swojego życia wieloma zbędnymi rzeczami (mieszkaniami, samochodami itd.) i popadają w materializm. W połowie roku 2012 stwierdziłem, że wystarczy tego i podjąłem decyzję o usunięciu wszystkich nadmiarowych i niepotrzebnych rzeczy. Zdałem sobie sprawę, że mam ich zbyt dużo i poczułem, że stanowią dla mnie dodatkowe obciążenie. Miałem kilka samochodów, a właściwie wystarczyłby tylko jeden, posiadałem zbyt duży dom, w którym tak naprawdę nie czułem się szczęśliwy itd. Po prostu uświadomiłem sobie, że mam zbyt wiele rzeczy, które zaśmiecają moje życie i zaprzątają myśli. Postawiłem sobie cel, aby porzucić to wszystko i opuścić z walizką w jednym ręku oraz laptopem i ulubioną książką w drugiej.

Dzielę się z wami tą historią, ponieważ sądzę, że wielu z was może ją wykorzystać i zastosować podobne podejście we własnym życiu, tzn. pozbyć się zbędnych gratów, upłynnić nadmiarowe aktywa i spłacić wszystkie długi. Interpretację tego pomysłu pozostawiam każdemu z was. Chodzi przede wszystkim o to, aby zatrzymać dla siebie tylko najbardziej potrzebne rzeczy i zaoszczędzić dzięki temu czas, pieniądze, pozbyć się stresu itd.

A co do cholery ma to wspólnego z tradingiem?

Myśl przedstawioną we wstępie będziemy oczywiście odnosić do tradingu, by stać się minimalistami w handlu na rynku Forex, choć, jak już zaznaczałem, można ją stosować także w życiu. Co nam może dać pozbycie się zbędnych rzeczy, które nie są tak naprawdę potrzebne, i emocji z nimi związanych? Minimalizm jest prawie pewnego rodzaju religią. Wielu z was wie, że moje metody tradingu są bardzo proste i konkretne. Jeśli bycie minimalistą w życiu codziennym jest korzystne, nie powinno zatem nikogo dziwić, że również w tradingu jest to najlepsza droga do efektywności.

Zapomnij o stereotypie profesjonalnego tradera

Pierwszym krokiem w zostaniu traderem minimalistą to zapomnienie o stereotypie tradera, który posiada piękne biuro, duże drewniane biurko, kilka monitorów z najnowszym oprogramowaniem. Natomiast wszystko, czego potrzeba traderowi, to darmowa platforma, efektywna strategia i jego mózg. Aby osiągać sukcesy, nie trzeba mieć dużego biura, wielu monitorów i drogiego dostawcy danych. Stereotyp pro tradera powstał z tego, do czego wielu z nas jest przywiązanych. Ale rzeczywistość jest inna, rzeczywistość to facet lub babka siedzący w kawiarni i tradujący ze swojego przenośnego komputera.

Jeśli wciąż się uczysz lub masz problemy ze swoim tradingiem, to pozbądź się wszystkich obciążających, nadmiarowych rzeczy. Gdy już odniesiesz sukces i będziesz chciał mieć duże biurko z wieloma monitorami i jakimiś dźwiękowymi alarmami, dzwonkami, gwizdkami, to w porządku. Ale nie powinieneś przyjmować, że aby zarabiać w tradingu, trzeba wydać jak najwięcej na urządzenie swojego biura i całą otoczkę. Niektórzy z najlepszych traderów na świecie używają tylko laptopa. Nie potrzebujesz biura z trzema komputerami ani wypasionego sprzętu.

Ja osobiście przeszedłem z tradingu w dużym biurze z kilkoma monitorami do ultra booka z bezprzewodowym internetem, czasami nawet używam iPhone’a do łączenia się z Internetem… Moje ego i chciwość wcześniej były zbyt duże i w końcu zdałem sobie sprawę, że mają negatywny wpływ na mój trading.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Jak najmniej na wykresie, jak największa efektywność

Jeśli znasz inne napisane przeze mnie artykuły, to zapewne już wiesz, że moje podejście do tradingu właśnie można nazwać “minimalistycznym”. Jednak możesz nie wiedzieć dlaczego go używam i opisuję w artykułach.

Trader zazwyczaj potrzebuje trochę czasu, aby przekonać się na własnej skórze, że większość popełnianych w tradingu błędów wynika z jego “głupich” decyzji, niekoniecznie mających związek ze stosowaną metodą handlu. Zapewne zgodzimy się, że ludzie tracą pieniądze, ponieważ popełniają błędy emocjonalne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w dużej części przyczyną jest także posiadanie zbyt wielu zbędnych rzeczy na wykresach.

Podobnie jak materialistyczna mentalność skłaniająca nas do kupowania coraz więcej rzeczy w celu zapewnienia sobie szczęścia jest zgubna i prowadzi donikąd, to samo dotyczy sytuacji, gdy do wykresu dokładasz coraz więcej technicznych wskaźników i analitycznych narzędzi, które mają ci pomóc zostać lepszym traderem. Jedną z największych tajemnic sukcesu we wszystkich obszarach życia, będąca nawet kluczem do szczęścia, jest reguła, iż mniej często znaczy lepiej. Tak jak dla mnie pozbycie się materialnych nadmiarów miało bardzo dobry wpływ na spokój ducha i moje konto bankowe oraz spowodowało, że teraz mogę więcej czasu spędzać z rodziną, to dla ciebie takie rozwiązanie może okazać się pomocne w drodze ku zostaniu lepszym człowiekiem i traderem.

CZĘŚĆ DRUGA: LINKConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here