Naga MarketsSatoshi Nakamoto, twórca bitcoina (BTC), zniknął 10 lat temu12 grudnia br. minęło dokładnie dziesięć lat od momentu, gdy anonimowy twórca bitcoina (BTC), Satoshi Nakamoto, był ostatni raz aktywny w Internecie. Nikt nie wie, co robił od tamtej pory.

  • Minęło aż 10 lat od ostatniego, oficjalnego logowania się twórcy BTC na forum dot. kryptowalut.
  • Od tego czasu słuch o nim zaginął. Nie wiemy nawet, kim był człowiek, który zaprojektował pierwszego w historii blockchaina.

Satoshi Nakamoto, gdzie jesteś?

Satoshi Nakamoto napisał ostatni post  na Bitcointalk dokładnie 12 grudnia 2010 r. Potem wylogował się i słuch o nim zaginął. Do teraz nie wiemy, kim jest czy był (możliwe, że już nie żyje). Na ten temat pojawiło się wiele teorii spiskowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przede wszystkim nadal nie wiemy, dlaczego wynalazca bitcoina, Satoshi Nakamoto, pozostał anonimowy. Czy chodziło o to, że obawiał się zainteresowania mediów lub służb poszczególnych krajów? W końcu BTC – zwłaszcza w początkowym etapie działania – był często wykorzystywany w darknecie. Dziś nie wiemy nawet na pewno, w jakim kraju Nakamoto programował blockchaina i bitcoina. Czy były to USA czy – jak wskazują niektórzy badacze – Wielka Brytania?

Według najnowszych danych opublikowanych pod koniec listopada 2020 r., Nakamoto miał być Londyńczykiem. Autor raportu, Doncho Karaivanov, przeanalizował kilka czynników dot. Satoshi’ego. Sugeruje, że użycie regionalnych kolokwializmów i pisowni słów oraz fakt, że nagłówek The Times osadzony w bloku genesis był specyficzny dla gazety wydrukowanej w Anglii, sugerują ponoć, że twórca BTC był Brytyjczykiem.

Bitcoin kiedyś i dziś

W ciągu ponad dekady istnienia bitcoin przeszedł daleką drogę. W 2010 r. mógł być postrzegany jeszcze jako zabawka dla komputerowych geeków. Dziś jest poważnym aktywem, które to skupują duzi inwestorzy instytucjonalni z Wall Street.

Nie wspominając już o cenie. BTC, który to, gdy pojawiał się na pierwszej giełdzie, kosztował symboliczne 1 USD, dziś jest warty na każdej platformie kryptowalut ponad 19 000 USD.

Sam Nakamoto – jako pierwszy górnik w sieci BTC – wykopał ogromne ilości bitcoinów. Tyle że są one nadal widoczne w blockchainie jako nieruszone od ponad dekady. To sugerowałoby, że Satoshi albo nie żyje, albo stracił do nich dostęp.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here