Naga MarketsCena porusza się od wsparcia do oporu, to chyba jest oczywiste dla każdego inwestora. Ale po czym poznać, że przychodzi ten czas, kiedy dany poziom cenowy za niedługo stanie się nie ważny? Musze przyznać, że jest to chyba jedna z najcięższych rzeczy jakie są do nauczenia. Przyznam, że samemu mam z tym problem, mimo tak wielu lat doświadczenia. Ja wychodzę z założenia, że szkoda czasu na zastanawianie się nad rzeczami, które tak do końca nie są do ogarnięcia. W takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą wykres świecowy.


Sprawdź ofertę brokera HFT w zakresie inwestycji na spółkach z GPW

Te artykuły również Cię zainteresują

Jedno jest pewne. Słaby poziom cenowy poznasz po konsolidacji świeczek blisko niego. Gdy poziom jest mocny, bez problemu “odbiję” cenę przy pierwszej okazji. Słaby zaś, będzie miał z tym problem. Idealnym tego przykładem jest wykres spółki Millenium [MIL].

Ale zanim do niego przejdę, chciałbym zwrócić uwagę na problem konfliktów, jakie występują podczas analizy wykresu różnymi sposobami/narzędziami. Nie ma idealnego narzędzia, dzięki któremu rozpoznasz każdy ruch ceny i często wyniki jednego podejścia będą całkowicie odmienne od drugiego podejścia. Która metoda lepsza: analiza średnich ruchomych czy Swing Trading? Tu możemy zrobić dowolne zestawienie….0401-milJa, najbardziej jestem przekonany do analizy układu dołków i szczytów względem siebie, potem patrzę na świeczki a na samym kocu na linie trendów. Z moich analiz wynika, że zrobiliśmy pierwszy krok ku zmiany trendu na wzrostowy. Jak widać na wykresie powyżej jest to wzrost ceny powyżej poziomu ostatniego najwyższego szczytu – mowa o zielonym wsparciu (na wykresie powyżej – tygodniowym). Zaraz po tym nastąpiła konsolidacja, która w sumie trwa do dnia dzisiejszego.

0401-mil-d

Lepiej to widać na wykresie dziennym /powyżej/. Wsparcie /4/jest odpowiednikiem zielonego wsparcia na wykresie tygodniowym. Cena zaklinowała się na dobre. Z jednej strony wspomniany poziom /4/ a z drugiej linia trendu /1/. Miejsca coraz mniej.

Nadarza się dobra okazja do ewentualnego zakupu akcji. Przy wybiciu w górę musimy wcześniej określić następny opór, który może nam przeszkodzić – jest nim /3/ (odległość ok. 7% brutto, ale przykład niedawnych wzrostów na wykresie spółki Kopex potwierdził, inwestorzy potrafią wywindować ceną znacznie wyżej niż podpowiada zdrowy rozsądek). Sam motyw konsolidacji jest ciekawy sam w sobie. Uważam, że dopóki będziemy widzieć sekwencje wyższych szczytów i dołków, dopóty pokonanie przyszłych oporów będzie tylko kwestią czasu.

PS. Nic nie wspomniałem o świeczce /2/. No właśnie. Długi knot świeczki pinbar vs. duża szansa wybicia w górę. Jak się to skończy? Spółka trafia do obserwacji, ale osobiście podejrzewam, że mamy ciut więcej szans na wyjście w górę.

invest

Przyłącz się do rozmów o spółkach z GPW na naszym forum

Odwiedź nasz facebookowy profil giełdowy: Zyskowna strona giełdy Pobierz darmowy ebook: Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych

Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w komentarzu pod artykułem, a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę technicznąConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here