Naga MarketsMillenium i mBank zyskują ponad 5% po wczorajszym (de facto) braku decyzji SNWczorajszy dzień obfitował w wiele emocjonujących punktów, na czele z alarmem bombowy, który doprowadził do ewakuacji SN, który to rozprawiał w kwestii frankowiczów. Finalnie została podjęta decyzja o wysłaniu zapytań do kilku instytucji (m.in. KNF, RPO, czy też Rzecznika Finansowego). Taki obrotów spraw sprzyja bankom, które posiadają znaczący portfel kredytów frankowych. Od rana mBank i Millenium zwyżkują zdecydowanie powyżej 5%.

  • De facto brak decyzji wspiera notowania banków, które posiadają duży udział kredytów frankowych w swoim portfelu.
  • Bank Millenium rośnie o ponad 5,5%, natomiast mBank zyskuje ponad 6%.
  • Jednocześnie indeks WIG Banki notuje spadki rzędu 0,2%.

SN nie podejmuje decyzji

Spór na linii banki – kredytobiorcy frankowi trwa już od wielu lat, a w ostatnich miesiącach miał mieć on swój finał w sądzie najwyższym. Od tego czasu rozprawa była jednak wielokrotnie przenoszona (m.in. w marcu i kwietniu). Według wstępnych zapowiedzi wczoraj istniała realna szansa na podjęcie pewnych działań w tym aspekcie, jednak obrady zostały przerwane przez alarm bombowy (który okazał się fałszywy, niemniej dodaje groteskowości całej sytuacji).

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Bank centralny Izraela omija bitcoina i chce wprowadzić cyfrowego szekla, własną CBDC

W godzinach wieczornych w końcu poznaliśmy ustalenia, jednak te nie były takie, jak oczekiwali frankowicze. Sędziowie zdecydowali się bowiem poprosić o opinie kilka instytucji, a mianowicie Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Narodowego Banku Polskie, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Rzecznika Finansowego.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w praktyce oznacza to kolejne tygodnie oczekiwanie, tak więc na chwilę obecną nikt nie jest wygrany. Niemniej wśród osób reprezentujących środowisko frankowiczów pojawiają się głosy mówiące o tym, że finalny wyrok może być korzystny z punktu widzenia banków.

Millenium i mBank zyskują

Na takim stanie rzeczy zyskują banki, które w swoich portfelach posiadają sporo kredytów frankowych. Wskazać należy tutaj m.in. mBank i Millenium, które znajdują się w top 3 banków z najwyżej udziałem kredytów frankowych. Obydwa podmioty (po godzinie 12) zyskują zdecydowanie ponad 5%, co sprawią, że należą do najmocniej rosnących spółek na GPW.

Millenium i mBank zyskują ponad 5% po wczorajszym (de facto) braku decyzji SN
Notowania mBanku dnia 12 maja 2021. Źródło: Comparic.pl

mBank początkowo otworzył się na poziomie 271,80 zł, natomiast poprzednia cena zamknięcia wynosiła 269,60 zł. W ciągu kolejnych 10 minut jego notowania wzrosły aż do poziomu 288,40 zł, po czym nastąpiła korekta do okolic 281 zł około godziny 9:30. Od tego momentu rozpoczął się kolejny, tym razem zdecydowanie bardziej spokojny, ruch wzrostowy, który wyniósł notowania do poziomu 289 zł. Na chwilę obecną spółka zyskuje 6,08%, a jej wycena wynosi 286 zł.

Millenium i mBank zyskują ponad 5% po wczorajszym (de facto) braku decyzji SN
Notowania Banku Millenium dnia 12 maja 2021. Źródło: Comparic.pl

Bardzo podobnie zachowuje się również Millenium, które analogicznie jak mBank, otworzyło się na poziomie 4,48 zł (poprzednia cena zamknięcia to 4,44 zł), po czym w ciągu kilkunastu minut dynamicznie rosło, aż do poziomu 4,73 zł. Po pierwszym wzroście nastąpiła korekta, która zniosła wycenę do 4,59 zł, natomiast od tego momentu ponownie spółka powoli zyskuje, osiągając obecnie 4,686 zł, co przekłada się na wzrost o 5,54%.

invest

WIG Banki nie podziela optymizmu

Równie dużym optymizmem nie może się pochwalić natomiast indeks WIG Banki, który na chwilę obecną znajduje się pod kreską, tracąc 0,20%. Niedługo po godzinie 12 zdecydowana większość podmiotów z tego indeksu świeciła się na czerwono, a największa spadki notowały m.in. BOŚ, Getin, BNP, czy też PKO BP. Ten ostatni zapoczątkował swoje spadki jeszcze w dniu wczorajszy, po rezygnacji wieloletniego prezesa banku.

Millenium i mBank zyskują ponad 5% po wczorajszym (de facto) braku decyzji SN
Notowania indeksu WIG Banki dnia 12 maja 2021. Źródło: Stooq.pl

Zasadniczo sam indeks początkowo zachowywał się zbliżenie do mBanku i Millenium, czyi otworzył się powyżej poprzedniej ceny zamknięcia, następnie w ciągu kilkunastu minut mocno zwyżkował, przebijając poziom 6060. Jednak zaraz po tym nastąpiło mocne osłabienie sentymentów, które systematycznie znosiło wycenę, aż poniżej poprzedniego zamknięcia. Aktualnie traci on 0,2%, a jego wartość wynosi 5962,77.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykres eur usd | kryptowaluty informacje | funt | eurusd | dax prognoza |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here