Naga MarketsPo tym, jak prezydent Chin Xi Jinping w swoim przemówieniu 24 października stwierdził, że jego kraj powinien wspierać blockchain oraz po ostatnich doniesieniach, że kopanie bitcoina nie będzie objęte w Chinach zakazem, przyszła kolej na to, by sam Bitcoin stał się przedmiotem zainteresowania oficjalnych mediów w Państwie Środka. Kilka dni temu agencja prasowa Ludowej Republiki Chin – Xinhua News Agency, w jednym ze swoich raportów na tapetę wzięła Bitcoina i nie były to paradoksalnie wyłącznie słowa krytyki.


Dość obiektywny jak na Chiny raport na temat Bitcoina

Raport ten nosi tytuł Bitcoin: pierwsze zakończone sukcesem zastosowanie technologii blockchain. Przedstawia on historię i cechy tej kryptowaluty oraz stawia pytanie, które nurtuje inwestorów od momentu jej powstania „Czy Bitcoin to nieunikniony trend w rozwoju przyszłej waluty, czy jest to kolejna „cebulka tulipanowa” wokół której tworzy się gorączkowy szum?”W dalszej części raport opisuje fundamenty, na których opiera się Bitcoin, w tym decentralizację, odporność na cenzurę oraz niezmienność. Przedstawia także informacje na temat kopania Bitcoina, halvingu oraz anonimowości:

„Tożsamość właściciela konta nie jest znana nikomu. Ludzie mogą swobodnie przesyłać środki za pomocą Bitcoina bez konieczności weryfikacji różnego rodzaju tożsamości [protokoły weryfikacyjne, z którymi mamy zwykle do czynienia w bankach].”

Raport przedstawia także potencjalne ryzyka związane z przeprowadzaniem transakcji za pomocą Bitcoina, w tym twierdzenie, iż „Bitcoin jest powszechnie stosowany do przeprowadzania nielegalnych transakcji takich jak pranie brudnych pieniędzy” oraz że „obecnie, najważniejszym zastosowaniem płatności za pomocą Bitcoina są transakcje na czarnym rynku oraz „transakcje w darknecie”.

Nie ma raczej co liczyć na legalizację BTC w Chinach

Jednak nawet pomimo pewnych elementów krytycznych, ogólny przekaz publikacji, która ukazała się w oficjalnym państwowym serwisie, jest w miarę pozytywny i zapewne dotarł on do setek milionów obywateli Chin. Wygląda na to, opisany raport jest elementem mającym na celu ocieplenie ogólnego wizerunku całego sektora blockchainowego, którego nieodłącznym elementem jest Bitcoin.

Jednak nie należałoby żywić nadziei na rychłe zalegalizowanie tej kryptowaluty w Chinach, zwłaszcza w kontekście planów wypuszczenia przez Ludowy Bank Chin własnej cyfrowej waluty.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here