Naga MarketsZ Mike’iem Satoshim rozmawialiśmy na Cryptocurrency World Expo. Zobacz zapis live na końcu wywiadu.

O polskim Amazonie czyli Aligato, które w tym momencie prowadzi własne initial coin offering (ICO) już pisaliśmy. Zespół odpowiedzialny za projekt przekonuje, że nawet w przypadku braku osiągnięcia zakładanych celów sprzedażowych tokenu AligatoCoin prace nad Aligato 2.0 będą kontynuowane. Z doradcą projektu, Mike’iem Satoshim rozmawialiśmy o pomyśle platformy sprzedażowej opartej o blockchain jakim ma być odświeżone Aligato.


Comparic: Cześć Mike. W ilu projektach bierzesz udział? Ilu zespołom doradzasz? 

Mike Satoshi: W chwili obecnej doradzam jednemu ICO oraz jestem członkiem zespołu odpowiedzialnym za sprawy techniczne i kontakt z inwestorami w drugim, które dopiero ruszy za jakiś czas. To będzie rewolucja na rynku ICO, ponieważ robimy token typu security, a jego posiadanie będzie uprawniało do otrzymywania dywidendy w postaci ETH. W chwili obecnej załatwiane są sprawy formalne.

C: Do czego poza dywidendą uprawniać będzie ten token?

MS: Security token uprawnia do wypłaty dywidendy i właściwie tylko tyle. Jest to cyfrowy papier wartościowy, odpowiednik akcji. Być może, będzie możliwość zamiany tokenów na normalne papierowe akcje, ale to jest jeszcze dyskutowane

C: A dlaczego dołączyłeś do zespołu Aligato? Co Cię przekonało do tego projektu?

MS: Przekonał mnie sam pomysł oraz ludzie, którzy są w to zaangażowani. Zawsze twierdziłem, że jeżeli projekt jest polski i na dodatek jeszcze dobry, to może liczyć na moje wsparcie.

C: Aligato jest bez wątpienia polskie – ale czy dobre? Dlaczego tak uważasz?

MS: Aligato postawiło sobie kiedyś za cel konkurowanie z Allegro, które na początku było wspaniałe i cudowne, a później obrosło w piórka i nastawiło się tylko na “trzepanie kasy”. Na bazie gotowego produktu, wraz z pojawieniem się technologii blockchain, system jest rozbudowywany. Dodawane są nowe funkcjonalności, które są możliwe do zrealizowania dzięki tej nowej technologii.

Moim zdaniem to strzał w dziesiątkę. Tego właśnie potrzeba na rynku i to może przyciągnąć ogromną rzeszę klientów z Polski i nie tylko.

C: Czy jesteśmy świadkami rewolucji, która może stworzyć nowy, tym razem polski, Amazon?

MS: Jest taka szansa. Technologia blockchain i same kryptowaluty, dają niespotykane dotychczas możliwości i to w wielu dziedzinach życia. W przypadku handlu są to natychmiastowe płatności, pełna transparentność oraz niezmienność danych, a także uniezależnienie od banków centralnych kreujących politykę pieniężna. Krypto daje wolność. Przykre jest natomiast to, że nasze władze zamiast wspierać młodych i zaradnych, wyganiają ich zagranicę, tak jak to się stało m.in. z BitBay’em.

C: A w czym kryptowaluty pomogą Aligato? Jakie zastosowania mają w e-commerce?

MS: Przede wszystkim znikną pośrednicy finansowi w postaci banków, procesorów płatniczych, itp. Ze względu na swoją politykę, wiele osób, szczególnie młodych straciło zaufanie do systemu bankowego. W dzisiejszych czasach każdy młody człowiek wie, że przez mechanizm rezerwy cząstkowej cały system bankowy to kolos na glinianych nogach, który może runąć w każdej chwili i pozbawić ludzi oszczędności. Kryptowaluty rozwiązują ten problem, bo każdy jest kowalem swojego losu i swoim własnym bankiem.

Dodatkowo można używać waluty, która nam najbardziej odpowiada i ma najniższe koszty przelewów. Oczywiście w ramach zdrowego rozsądku, bo nie będzie możliwości płacenia jakąkolwiek walutą. Jeśli chodzi o e-commecre to właśnie redukcja kosztów, szczególnie w przypadku natychmiastowych transakcji jest ogromną korzyścią dawaną przez kryptowaluty.

C: Jakie branże poza e-commerce Twoim zdaniem mają potencjał do wykorzystania blockchain? 

MS: Jeżeli chodzi o branże to przede wszystkim jest to przemysł, a w szczególności transport i zaopatrzenie. Już w tej chwili mamy projekty obsługujące łańcuchy dostaw. Działa to korzystnie zarówno dla producentów jak i odbiorców. Drugą branżą są oczywiście finanse. Eliminacja pośredników może doprowadzić do ogromnych oszczędności w wielu firmach, a szybkie międzynarodowe transfery wartości to ogromna zaleta. Także przechowywanie danych w blockchainie to świetny pomysł i chodzi tutaj zarówno o dane osobiste takie jak np. historia chorób, jak również publiczne archiwa. Blockchain redukuje koszty poprzez zapewnienie dostępu z dowolnego miejsca na świecie, a także poprzez wbudowany system rozproszonego przechowywania czyni te dane niezmiennymi. Dodatkowo poprzez algorytmy szyfrowania dane te są bezpieczne

C: Wymień cechy dobrego projektu ICO. Czym powinien się taki projekt charakteryzować aby doradzał mu Mike Satoshi? 

MS: Można by o tym pisać cały referat, ale postaram się streścić to w kilku zdaniach. Zaczynamy od pomysłu, bo jeżeli pomysł mi się nie podoba to nie będę w niego inwestował. Drugim krokiem jest sprawdzenie zespołu oraz jego doświadczenia. W kolejnym kroku sprawdzam schemat podziału tokenów, czyli ile procent tokenów trafia na rynek. Jeżeli jest to mniej niż 60% to z takim ICO w ogóle nie rozmawiam dalej. W dalszych krokach weryfikuję whitepaper, roadmap, a także media społecznościowe. No i na końcu kwestia konkurencji. Przy dużej konkurencji warto się zastanowić czy badany projekt ma szanse na sukces…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here