Naga MarketsMike Satoshi: Im więcej ataków hakerów, tym lepiej dla rynku kryptowalut
Mike Satoshi był gościem Adama Raka na antenie Comparic24.tvZebrali 1

W 2019 rynek kryptowalut padł ofiarą trzykrotnie większej liczby i skali ataków hakerów oraz oszustów niż rok wcześniej, jednak przewrotnie może to być dobrą informacją. Jak twierdzi Mike Satoshi, polski YouTuber związany ze światem cyfrowych aktywów, duża aktywność oszustów z jednej strony jest pozytywnym czynnikiem świadczącym o ciągłym i dużym zainteresowaniu rynkiem kryptowalut pomimo relatywnie niskich wycen, z drugiej czynnikiem negatywnie pokazującym, że użytkownicy nadal mało wiedzą o bezpieczeństwie swoich inwestycji. W rozmowie z Adamem Rakiem z Comparic24.tv Mike Satoshi postuluje: „Nie trzymaj swoich kryptowalut na giełdzie”.


Z giełd kryptowalut każdego dnia znika 11 milionów dolarów

Rok 2018 niewątpliwie ustanowił nowe rekordy jeżeli chodzi o ilość ataków hakerskich na giełdy kryptowalutowe oraz oszukanych projektów próbujących wyłudzić pieniądze od inwestorów. W zeszłym roku wartość tokenów wykradzionych z giełd i platform transakcyjnych wzrosła 13-krotnie w stosunku do 2017, co było między innymi pokłosiem osiągnięcia przez Bitcoina rekordowych cen rzędu niemal 20 tysięcy dolarów dwa lata temu.

W 2018 roku z giełd kryptowalut każdego dnia znikało średnio 2,7 miliona dolarów, natomiast w 2019 wartość ta jest już niemal czterokrotnie wyższa dochodząc do… 11 milionów dolarów. Hakerzy w tym roku wykradli ponad 4 miliardy dolarów w kryptowalutach, a rynek głośno mówił między innymi o atakach na Binance, QuadrigaCX, czy też upadłości polskiego BitMarket.pl.

Jak przewrotnie twierdzi jednak Mike Satohi duża ilość kryptowalutowych przestępstw i wysoka aktywność hakerów może być dobrą informacją dla Bitcoina i jego pochodnych sugerując, że rynkiem tym nadal interesuje się spora liczba osób. Z kolei, tam gdzie dużo osób i duże pieniądze pojawia się też dużo oszustów próbujących wykorzystać luki w zabezpieczeniach i cudzą naiwność.

„Im więcej ataków hakerów, tym większe zainteresowanie rynkiem. Oszuści widzą, że rynek ma potencjał. Z drugiej świadczy to bardzo źle o użytkownikach. Zawsze powtarzam, że Twoje kryptowaluty są tak bezpieczne jak sprzęt, którego używasz. To, że posiadamy portfel sprzętowy nie daje nam żadnej gwarancji ochrony przed złodziejami, jeżeli nie znamy podstawowych zasad bezpieczeństwa” – komentuje Mike Satoshi na antenie Comparic24.tv.

W rozmowie z Adamem Rakiem polski YouTuber kryptowalutowy przypomina jednocześnie, że poza momentem zakupu lub bezpośredniego tradingu w oparciu o cyfrowe aktywa, giełdy kryptowalutowe nie służą do przetrzymywania tokenów, gdyż są najbardziej narażone na ataki hakerów.

Zobacz również: Większość kryptowalut jest martwych i przetrwa tylko kilkadziesiąt projektów, twierdzi Mike Satoshi

Kaspersky Lab: Ataki hakerów dot. miningu kryptowalut spadły w 2019 roku

Chociaż kwoty wykradzione przez hakerów w 2019 roku są zdecydowanie większe niż w 2018, to zdaniem Kaspersky Lab spada liczba ataków związanych bezpośrednio z miningiem. Liczba infekcji Web-Miner spadła o 59 procent rok do roku, z 5 638 828 zainfekowanych maszyn do 2 259 038. Jednak złośliwe oprogramowanie, takie jak Trojan.Script.Miner.gen, Trojan.BAT.Miner.gen i Trojan.JS.Miner.m, wciąż znajduje się na liście 20 największych zagrożeń w sieci. Te aplikacje zmuszają komputer użytkownika do wydobywania kryptowalut, więc zasadniczo kradną prąd.

„Zauważyliśmy, że liczba typowych ataków na użytkowników domowych nieznacznie maleje, ale rośnie liczba głośnych, publicznych przypadków infekcji oprogramowaniem kryptograficznym – przykładowo dwa dni temu w Nowym Orleanie doszło do ataku ransomware”, powiedział Denis Parinov, analityk bezpieczeństwa w Kaspersky.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here