Naga MarketsNajwiększa rewolucja na europejskim rynku instrumentów finansowych od dekady, pod banderą dyrektywy unijnej MiFID II, debiutowała oficjalnie 3 stycznia 2018 roku. Została jednak przyćmiona przez decyzje niemieckich i brytyjskich komisji nadzoru, które dały lokalnym giełdom kontraktów terminowych więcej czasu na wdrożenie niezbędnych zmian. Chodzi o „zaledwie” 30 dodatkowych miesięcy.


FCA i BaFIN wspierają największych, co natomiast z małymi brokerami?

Zgodnie z informacjami Financial Times, regulatorzy z Wielkiej Brytanii (FCA) oraz Niemiec (BaFIN) dali największym ośrodkom handlującym na kontraktach futures dodatkowy czas na implementację wchodzących dzisiaj oficjalnie zapisów dyrektywy MiFID II mającej na celu lepszą ochronę inwestora detalicznego i zwiększenie transparentności świadczonych usług.

Zmiany nie będą dotyczy jednak Ice Futures Europe, London Metal Exchange oraz Eurex należącej do Deutsche Boerse przez kolejne 2,5 pół roku. Zgodnie z oświadczeniem brytyjskiego FCA, regulowane w Londynie giełdy mają czas do 3 lipca 2020 roku, aby wdrożyć najnowsze regulacje.

W jaki sposób tłumaczone jest opóźnienie? Zarówno na Wyspach jak i kontynentalnej części Europy jako główny powodów podawane są niepewności związane z Brexitem i zmiany legislacyjne jakie na rynku clearingowym przyniosą po rozwodzie UE z UK. Regulatorzy są zdania, że przed upływem daty granicznej (3 lipca 2020) liczba niewiadomych będzie mniejsza i pozwoli zastosować się do zaleceń ESMA.

MiFID II kosztuje branżę 2,5 miliarda EUR

O ile duże instytucje giełdowe stanowiące filar europejskiej gospodarki mogą liczyć na przychylność regulatorów, to w o wiele gorszej sytuacji są brokerzy detaliczni FX/CFD oraz domy maklerskie, które już od wielu miesięcy dostosowują swoje systemu informatyczne i usługi, aby oferować produkty zgodne z nową dyrektywą. Według najnowszych prognoz branża finansowa poniesie koszty rzędu 2,5 miliarda EUR w związku z implementacją MiFID II.

FCA i BaFIN posiadają przynajmniej lokalne ramy prawne pozwalające na krajową interpretację zapisów najnowszej dyrektywy paneuropejskiego regulatora ESMA. W przypadku Polski sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż lokalny rząd przespał datę wdrożenia MiFID II i odpowiednie zmiany dotychczasowych ustaw związanych z rynkami finansowymi zostaną przegłosowane najszybciej za 3 miesiące.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here