Naga MarketsFlaga USA na tle budynkuO godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


PMI poniżej oczekiwań

Z raportu IHS Markit wynika, iż zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, wartość wskaźnika PMI dla sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych wrosła w listopadzie do poziomu 51,6 z 50,6 raportowanego w październiku.

PMI usługowe w USA

– Zważywszy, że zarówno usługi, jak i produkcja wykazują większe tempo wzrostu, listopadowe badania PMI wskazują na najszybsze tempo wzrostu gospodarczego w ciągu czterech miesięcy (…) Choć ożywienie wzrostu liczby zamówień zachęciło więcej firm do zatrudniania dodatkowych pracowników po dwóch miesiącach spadku miejsc pracy netto, indeks zatrudnienia w badaniu nadal utrzymywał się na poziomie odpowiadającym miesięcznemu wzrostowi zatrudnienia wynoszącemu zaledwie około 100 000 miejsc pracy. Osłabienie aktywności biznesowej i wzrost zatrudnienia w porównaniu z wcześniejszym rokiem również doprowadziło do powszechnej ostrożności. Oczekiwania biznesowe w nadchodzącym roku nadal utrzymują się na jednym z najniższych poziomów zanotowanych w badaniu od 2012 r.. Firmy obawiają się wojen handlowych, spowalniających wzrost gospodarczy w kraju i za granicą, a także możliwości, że przyszłoroczny cykl wyborczy spowoduje, że klienci będą odkładać decyzje o wydatkach na później – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Jak jednak wspomniano we wstępie, powyższa publikacja nie ma większego znaczenia dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego przejdźmy do zdecydowanie istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o godz. 16:00.

Raport ISM znacznie powyżej oczekiwań

Nieco gorsze dane opublikował natomiast instytutu ISM, z raportu którego wynika, iż gospodarka rozwija się nieco wolniej niż prognozowano. Mimo, że analitycy spodziewali się niewielkiego spadku wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 54,7 do 54,5, to ostatecznie odnotowano jego spadek aż do 53,9.

ISM dla usług w USA

Istny rollercoaster na USD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że mimo, iż w pierwszej chwili po publikacji dostrzec można było deprecjację dolara amerykańskiego, to równie szybko pojawiła się reakcja popytowa, która zanegowała ten ruch.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Kurs eurusd
EURUSD M5

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTariff Man, czyli Donald Trump wprowadza nowe cła – Surowcowe.info
Następny artykułBank Kanady utrzymał stopy procentowe bez zmian. Kurs dolara kanadyjskiego silnie w górę
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here