Naga MarketsPrzedpołudniowe publikacje indeksów PMI w strefie euro oraz Wielkiej Brytanii pozostają jednymi z ważniejszych raportów dzisiejszego dnia. Mieszane wyniki ankiet przeprowadzonych w lutym wspierają funta na rynku. Czego dowiedzieliśmy się z raportów Markit? 


Coraz lepiej w Wielkiej Brytanii

Brytyjski sektor usługowy doświadczył w lutym pewnego odbicia w aktywności ekonomicznej windując wskaźnik Markit PMI do poziomu 54,4. Okazuje się, że w minionym miesiącu dynamika wzrostu liczby nowych stanowisk w sektorze była najwyższa od maja 2017 roku. Co więcej, w lutym usługodawcy zatrudnili najwięcej nowych pracowników od pięciu miesięcy – czytamy w raporcie.

Sektor usług wyprzedził produkcję jako najszybciej rozwijająca się część brytyjskiej gospodarki po raz drugi od czasu referendum w sprawie Brexitu. Było to możliwe dzięki kombinacji wzrostu działalności usługowej i jednoczesnego spowolnienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej (…) W realiach spowolnienia w sektorze budowlanym i pewnej stagnacji obserwowanej w styczniu, brytyjska gospodarka przyspiesza w lutym (…) Ankiety PMI pokazują wzrost o niemal 0,4% w pierwszym kwartale roku – komentuje najnowsze dane Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

W strefie nieco gorzej

Tymczasem dane z strefy euro nie napawają aż takim optymizmem jak te z Wielkiej Brytanii. Opublikowane na pół godziny przed brytyjskim raportem PMI wskazuje na spadek dynamiki wzrostu w strefie euro.

Ostatecznie, zbiorcze wyniki PMI w strefie wyniosły w lutym 57,1 – nieco gorzej niż styczniowy wynik na poziomie 58,8, który zresztą jest najwyższą wartością wskaźnika od niemal dwunastu lat.

Wygląda na to, że gospodarka strefy euro trafiła na ograniczenie prędkości po świetnym początku nowego roku. Jest jeszcze zbyt wcześnie by oceniać spadek wartości wskaźnika PMI w lutym, lecz drobna korekta w odczytach z poziomu styczniowego maksimum była jednym ze scenariuszy z którym musieliśmy się liczyć. (…) Jak dotąd PMI wskazuje, że strefa euro pozostaje na ścieżce rozwoju gospodarczego – przekonuje Williamson.

Reakcja rynku

Poranne dane wyraźnie wspierają brytyjskiego funta. GBP zyskuje zarówno w stosunku do dolara amerykańskiego:

GBPUSD dzięki TradingView

jak i euro:

EURGBP dzięki TradingView

Handlujesz na danych makroekonomicznych? Sprawdź zalety opcji waniliowych>>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here