Naga MarketsMieszana sesja na rynkach. Stabilna sytuacja w przemyślePierwsza sesja w bieżącym tygodniu miała mieszany wydźwięk na globalnych rynkach finansowych. Z jednej strony na parkietach w Azji oraz Ameryce obserwowaliśmy wyraźną przewagę koloru zielonego oraz wzrostów, z drugiej strony w Europie główne indeksy oscylowały wokół poziomów zamknięcia z ubiegłego tygodnia.

Wyniki badań nad szczepionką nadal wspierają rynki

Trzeci poniedziałek z rzędu popytowi na akcje pomagały informacje odnośnie wyników badań nad szczepionką na COVID-19 – tym razem pozytywne wyniki opublikowała firma
AstraZeneca razem z uniwersytetem w Oxfordzie. Poznaliśmy także możliwy harmonogram udostępnienia pierwszej szczepionki (od Pfizer) w Stanach Zjednoczonych. Firma złożyła w piątek wniosek o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym swojej szczepionki przeciw koronawirusowi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma się w tej sprawie spotkać 10 grudnia, a w przypadku powodzenia, dystrybucja szczepionki mogła by się rozpocząć już 11 lub 12 grudnia. Amerykański rynek akcji wspierany był przez bardzo dobre dane wyprzedzających wskaźników PMI.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zarówno indeks dotyczący przemysłu, jak i usług okazały się być w listopadzie powyżej oczekiwań oraz powyżej październikowych odczytów. To pozytywna informacja biorąc pod uwagę niepewność wpływającą na biznes ze strony trwających wyborów prezydenckich oraz wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Analogiczne dane w Europie utrzymały tendencje z ostatnich miesięcy, to znaczy wyraźny spadek koniunktury w usługach (wpływ wprowadzonych lockdown) oraz stabilną sytuację w przemyśle.

Krajową sesję na GPW również możemy ocenić w mieszany sposób. Z jednej strony indeksy również zanotowały wyraźne wzrosty, z drugiej strony ich skala była zdecydowanie większa w trakcie sesji, a w jej końcówce dostrzegalna była realizacja zysków. Jest to o tyle istotne, iż w przypadku WIG20 zatrzymanie wzrostów odbyło się bardzo blisko oporu przy 1 850 pkt. (lokalne szczyty z lipca i sierpnia br.), co potwierdza istotność opisanego poziomu. W kraju poznaliśmy też dane o sprzedaży detalicznej za październik, które były gorsze od oczekiwań. Jednak sektor handlowy zyskiwał w związku z ogłoszonym otwarciem galerii handlowych od grudnia.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Przed sesją poznaliśmy finalny odczyt PKB za III kwartał w Niemczech, który był nieco powyżej oczekiwań (+8,5% r/r vs +8,2% konsensus), co wraz ze wzrostami na większości parkietów w Azji i wzrostami cen surowców energetycznych, może wspierać inwestorów na otwarciu sesji w Europie.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here