Naga Marketsnotowania wykresDziś na przykładzie złota chciałbym zaprezentować Państwu podstawy mierzenia potencjalnego zasięgu korekty w trendzie.

Jak grać z trendem?

Gra z trendem potrafi być bardzo zyskowna o ile będziemy w stanie uniknąć licznych pułapek czyhających na nieświadomych traderów próbujących otwierać pozycje z – jak to się mówi – “zamkniętymi oczami”, czyli na oślep.  Jednym z najlepszych sposobów zarobkowania w trendach, kiedy je już znajdziemy, jest otwieranie transakcji w zakresie korekty licząc na wznowienie trendu i nowe, szczytowe wartości cenowe.


Plan jest dobry, tylko jak z wykonaniem? “Trend jest Twoim przyjacielem” – mówi popularne powiedzenie, jednak dużo rzadziej przytaczane jest ono w całości – “Trend jest Twoim przyjacielem, dopóki się nie skończy”. Lekcja płynąca z tego powiedzenia jest bardzo dobitna – teoretycznie każdy szczyt w trendzie wzrostowym i każdy dołek w spadkowym może być ostatni. Nie wolno ślepo wierzyć, że trend będzie trwał – jedno z mniej znanych powiedzeń mówi, że tzw. ulica wchodzi w trend już pod koniec, m.in. dlatego że drobni traderzy skupiają się przede wszystkim na tym co widzą na historii.

Kiedy trend jest już dobrze rozwinięty i dobrze widoczny, profesjonalny kapitał zwykle jest już obładowany pozycjami. Nie jest to oczywiście absolutna reguła i zdarzają się trendy o podłożu trwającym i kilka lat stymulującym wzrost wartości danych aktywów. Jeśli wejdziemy w trend w sposób niechlujny, łatwo trafimy na głębszą korektę z tzw. “opuszczonymi spodniami”. Będzie to wymagało od nas zwiększenia wartości Stop Loss, popsucia stosunku zysku do ryzyka (RR) oraz nadziei na znacznie dłuższy ruch, aby nasze zagranie było rentowne. Rynek natomiast uwielbia testować zbyt duże Stop-Lossy z tak perwersyjną konsekwencją, że wielu traderów ma poczucie, jakby rynek się na nich uwziął. Tymczasem profesjonalni traderzy skupiają się właśnie na wejściu po jak najlepszej cenie w miejscu rokującym rychły koniec korekty tak, aby ich ryzyko było mocno ograniczone, co daje im duże pole manewru w przypadku niekorzystnego obrotu spraw.

Zobacz dlaczego odpowiednie RR jest takie ważne.

Dlaczego warto mierzyć korekty?

Starając się uzyskać korzystną cenę wejścia w trend będziemy mierzyć zarówno impulsy, jak i korekty. Traderzu często skupiają się na impulsie, silnym ruchu na którym chcieliby zarobić, natomiast to korekta dostarcza nam cennych informacji o sile trendu oraz oporze ze strony przeciwnej. Jeśli trend wzrostowy dociera do oporu i tworzy trójkąt zwyżkujący, to możemy powiedzieć, że popyt jest silny. Jeśli natomiast cena  tworzy pod oporem dużą konsolidację skutkującą dwoma lub trzeba wyraźnymi odbiciami, możemy powiedzieć wtedy, że opór jest mocny i może wywołać korektę. W przypadku niższego szczytu w trendzie wzrostowym oraz wyższego dołka w trendzie spadkowym sprawa jest jeszcze prostsza, ponieważ widzimy wyraźnie wzrost siły kontrującej – np. wzmożona realizacja zysków. To właśnie kształt korekty w jej pierwszej fazie jest najlepszym sygnałem na temat możliwego dalszego jej przebiegu, a jej całkowity kształt będzie świadczył o trendzie tak, jak nasze zachowanie w trudnych sytuacjach, pod presją wydobywa spod płaszczyka samokontroli nasze prawdziwe cechy.

Poniżej dwa przykłady korekt – który ze wskazanych trendów rokuje lepszą kontynuację?

korekty

Impulsy i korekty

Zasadniczo trend możemy podzielić na mały i duży – czyli trend właściwy dla horyzontu czasowego w którym dokonujemy transakcji oraz trend nadrzędny – o jeden poziom wyższy. Synergia tych dwóch trendów obfituje w bardzo silne ruchy pozwalające na dobry zarobek, natomiast warto pamiętać też, że korekta dużego trendu będzie po prostu nowym mniejszym trendem. Handlując zawsze powinniśmy mieć dobry obraz tego, jak wygląda trend wyższego rzędu i gdzie aktualnie wpisuje się trend z naszego docelowego horyzontu czasowego. Najbardziej pożądaną sytuacją będzie zbieg kierunków trendu wyższego i niższego rzędu.

aGOLDM30

Dalsza część artykułu na kolejnej stronie

Trzy fale korekty

Zasadniczo w trendzie oczekujemy trójfalowej korekty. Wielu traderów wpada w pułapkę próbując kupić pierwszy ruch przeciw impulsowi (a) zapominając, że prawdopodobnie czeka go jeszcze pogłębienie (c). Tutaj traderzy Ci nierzadko wypadają na Stop Loss.

aGOLDM30wariant11

Popyt/podaż

Opis sytuacji na wykresie pod kątem popytu i podaży oraz wyznaczenie technicznych poziomów wsparcia/oporu z pewnością pomogą w poruszaniu się po wykresie i naświetlą nam obszary, w których akcja cenowa może dać interesujące nas sygnały, szczególnie jeśli pokryją się one z naszymi projekcjami.

aGOLDM30 sdDowiedz się więcej na temat sił popytu i podaży z darmowych wideo edukacyjnych HFT Brokers

Zniesienia Fibonacciego

Wielu traderów początkowo ogranicza się do mierzenia jedynie zniesień impulsu starając się określić możliwe miejsce zakończenia korekty. Mierzenie w tym celu samego tylko impulsu jest niedostateczne i naraża nas na silny niedobór informacji, która jest kluczem w procesie decyzyjnym tradera.

aGOLDH1 mierzenie impulsu

Ekspansja Fiboancciego

Narzędzie to służy nie tylko do projektowania zasięgu przyszłego impulsu w trendzie. Może równie dobrze wskazywać potencjalny zasięg kolejnego impulsu w korekcie. Ekspansja nie jest narzędziem do wróżenia przyszłości, a jedynie wskazówką, czego i gdzie możemy się spodziewać. Jeśli mierzymy potencjalny zasięg kolejnego impulsu, to będziemy jednocześnie przewidywać korektę u jego kresu.

aGOLDM30 impulsZ kolei znając z dużym przybliżeniem dwie pierwsze fale korekty (a+b) możemy użyć ekspansji by wyznaczyć możliwy punkt docelowy dla fali c.

a ekspansja korekty EURJPYH1

Szczyt-dołek

Także linie trendu mogą być pomocne w pomiarach korekt i to nie tylko te kreślone wyłącznie po dołkach lub wyłącznie po szczytach. Przedostatni szczyt impulsu + pierwszy dołek korekty w trendzie wzrostowym, a także przedostatni dołek impulsu i pierwszy szczyt korekty w trendzie spadkowym, dostarczają również ciekawych wskazówek.

aGOLDH1 linie trenduDalsza część artykułu na kolejnej stronie

Zasada zmiany biegunów

Jest to reguła, która mówi, że co do zasady (z pewnymi wyjątkami) opory pokonywane przez trend wzrostowy stają się następnie poziomami wsparcia i odwrotnie, poziomy wsparcia pokonywane przez trend spadkowy stają się następnie poziomami oporu. Z tych miejsc trend lubi kontynuować po korekcie. Jeśli zatem widzimy, że z jakimś poziomem cenowym trend miał wyraźny problem, to po przebiciu możemy oczekiwać zleceń kontynuacyjnych na tym poziomie. Do wspomnianych wyjątków zaliczamy m.in. fałszywe przebicie. Należy także uważać na taki poziom po odwróceniu trendu (głębokiej korekcie wyższego rzędu), ponieważ wtedy taki poziom ma mocno ograniczoną wartość.

a zmiana biegunów

“Oczekuj nieoczekiwanego”

Tak naprawdę to zdolność przewidywania różnych zachowań ceny i przygotowanie odpowiedzi na realizację różnych wariantów daje nam przewagę na rynku i zapewnia elastyczność, która doskonale uzupełni nasze techniki. Ekspansje, zniesienia, poziomy, sygnały pozwalają nam, traderom, budować warianty zachowania ceny i szacować prawdopodobieństwo ich wystąpienia. To jest właśnie sztuka spekulacji. Nie chodzi o to, żeby wiedzieć, co się wydarzy za chwilę, co zrobi cena – bo tego nikt na świecie nie wie, o ile nie jest Mario Draghim, czy Janet Yellen. Chodzi o to, by przygotować się na wystąpienie określonych zachowań ceny i wykorzystać je zarobkowo lub uniknąć porażki i nadmiernych strat.

aGOLDM30wariant2

Podsumowując

Handlując w trendzie i próbując przewidzieć możliwe ruchy ceny zawsze warto brać pod uwagę nie tylko cechy odnoszące się do impulsu, ale także oznaki nadchodzącej korekty oraz jej przebieg względem wieńczonego przez tę korektę ruchu w trendującego. Uwzględnienie różnych cech obu tych zjawisk daje zdecydowanie pełniejszy obraz aniżeli proste, bezkrytyczne bazowanie na oklepanych i często błędnie wyznaczanych formacjach podwójnego szczytu/dołka, głowy z ramionami, etc. Powyższy zbiór przykładów nie wyczerpuje całego zagadnienia, gdyż do opisu impulsu i korekty można użyć wielu różnych narzędzi, których jest cała masa dostępnych w różnych platformach. Warto zawsze pamiętać o fraktalnej naturze rynku – małe trendy budują większe trendy – a także o stosowaniu różnorakich potwierdzeń i ocenie całego obrazu, a nie tylko jego wycinka. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu i pewnej dozie doświadczenia, nasz trading z pewnością zyska na jakości.

Jeśli podobał Ci się artykuł, proszę udostępnij go znajomym!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here