Naga MarketsChristine Lagarde nie zwykła rzucać słów na wiatr
Christine Lagarde nie zwykła rzucać słów na wiatr

O ile świętująca zwycięstwo w greckich wyborach partia Syriza niejednokrotnie obiecywała swoim wyborcom odcięcie się od długów wobec europejskich krajów i koniec budżetowego zaciskania pasa, to przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) mają na to delikatnie inne spojrzenie.


Jak stwierdziła Christine Lagarde – będąca dyrektorem wykonawczym IMF – Funduszu nie będzie obchodziło jakie reguły polityczne zechce stosować nowa władza. Niezależnie od obietnic związanych z wyjściem z unii monetarnej, Grecja musi pamiętać o swoich zobowiązaniach w stosunku do Międzynarodowego Funduszu Monetarnego i strefy euro

Te artykuły również Cię zainteresują
„Istnieją pewne wewnętrzne zasady unii monetarnej, które po prostu trzeba respektować. Nie mamy zamiaru tworzyć specjalnych kategorii i reguł dla tego lub innego państwa”

Lagarde przypomniała, że Grecja posiada ogromne długi. Oprócz tego zwróciła uwagę na konieczność przeprowadzania kluczowych reform – między innymi podatkowych i pozwalających uszczuplić biurokrację, która staje się coraz bardziej rozbudowana.

„Najważniejszą kwestią dla Grecji nie powinna być dyskusja o pozostaniu lub wyjściu ze strefy euro ale walka o przeprowadzenie w jak najszybszym czasie niewygodnych, jednak niezwykle istotnych reform”

Koalicja z prawicową mniejszością

W godzinach południowych potwierdziły się również informacje, że Syriza weszła w koalicję w posiadającą zaledwie kilkanaście mandatów partią Niezależnych Greków, która prezentuje poglądy skrajnie prawicowe.

Pomimo tak dużych różnic programowych i ideologicznych, możliwość sprawowania realnej władzy okazała się zdecydowanie istotniejsza. Syrizie brakowało zaledwie dwóch głosów do posiadania większości parlamentarnej – współpraca z tak mało znaczącym graczem w nowym sejmie jest więc rozwiązaniem idealnym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here