Naga Marketswykres forex i kiursy walutPoczątek bieżącego tygodnia to czas przeceny na rynku miedzi. Notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych od wczoraj spadają, tym samym powróciły one poniżej poziomu 3,50 USD za funt. Niemniej, notowania miedzi i tak pozostają relatywnie blisko niedawnych, ponad siedmioletnich szczytów.

Odreagowanie spadkowe notowań miedzi

Przecena miedzi ma sens techniczny, ponieważ rynek tego metalu wszedł ostatnio w fazę wykupienia, a optymizm – także wśród inwestorów instytucjonalnych – był największy od kilku lat. Niemniej, w tym tygodniu zniżkom notowań miedzi sprzyjają także napięcia dyplomatyczne na linii USA-Chiny, mające związek z sytuacją w Hongkongu.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Duża zmienność na rynku platyny

Inwestorzy na rynkach metali szlachetnych w ostatnim czasie zwracali uwagę głównie na odbicie notowań złota i srebra w górę – a tymczasem na rynku platyny strona popytowa przeważa już od ponad miesiąca. O ile jeszcze na początku listopada notowania platyny oscylowały w okolicach 840-860 USD za uncję, to na początku grudnia ceny tego kruszcu sięgnęły nawet poziomów powyżej 1050 USD za uncję. Lokalny szczyt na tym rynku miał miejsce w miniony piątek, natomiast dzisiaj cena platyny porusza się w rejonie 1020 USD za uncję.

Obserwowana w ostatnich tygodniach zwyżka notowań platyny ma związek z optymizmem rynkowym, wywołanym nadziejami na rychłe opanowanie pandemii dzięki szczepionce. Platyna jest wykorzystywana przede wszystkim w branży samochodowej, która na pandemii mocno ucierpiała. Nie bez przyczyny jest również fakt, że w tym roku na rynku platyny ma mieć miejsce deficyt.

Notowania platyny – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here