Naga MarketsMiedź z zerowym eksportem z Australii do Chin w grudniu 2020 r.W bieżącym tygodniu na rynku miedzi dominuje strona popytowa. Kupującym sprzyja ogólny optymizm związany z nadziejami na skuteczność programu stymulacyjnego w USA, jak również delikatne osłabienie się amerykańskiego dolara. Na razie notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych nie zdołały jednak powrócić do tegorocznych maksimów i poruszają się w rejonie 3,64-3,65 USD za funt.

Miedź ze znacznym spadkiem eksportu między tymi dwoma krajami

Ciekawe informacje pojawiły się dzisiaj w Chinach – pokazały one, że w grudniu 2020 r. import miedzi z Australii do Chin spadł do zera. Dla porównania, jeszcze w listopadzie ub.r. import ten wyniósł 26,7 tys. ton, a w grudniu 2019 r. wyniósł prawie 111 tys. ton. To pierwszy miesiąc zerowego importu australijskiej miedzi przez Chiny od co najmniej 2004 roku, czyli od rozpoczęcia prowadzenia regularnych statystyk przez International Copper Study Group.

Te artykuły również Cię zainteresują
W całym 2020 roku, Australia była szóstym największym dostawcą miedzi do Chin, z łącznym eksportem na poziomie 783,5 tys. ton tego metalu. Ubiegłoroczny wynik był jednak o jedną czwartą mniejszy niż ten z 2019 roku, co wynika z konfliktu polityczno-handlowego, w który uwikłały się w ostatnich miesiącach oba kraje.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Chiny nakazały swoim importerom zaprzestać kupowania dóbr australijskich po utrudnieniach, jakie Australia nałożyła na koncern Huawei oraz australijskich dociekaniach dotyczących warunków powstania pandemii koronawirusa w Chinach. Jednak całkowite ograniczenie handlu pomiędzy tymi krajami jest praktycznie niemożliwe. Podobnie jak w przypadku USA i Chin, także Australia i Chiny potrzebują siebie gospodarczo – Australia potrzebuje ogromnego rynku zbytu dla swoich towarów, natomiast Chiny potrzebują ogromnych ilości surowców z obfitującej w nie Australii.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here