Naga MarketsMiedź z obawami dotyczącymi chińskiego popytuNowy rok rozpoczął się na rynku miedzi od kilku mocno wzrostowych sesji, jednak poniedziałkowa sesja przyniosła wyraźne pogorszenie nastrojów. Wczoraj cena miedzi w Stanach Zjednoczonych zniżkowała o 3%, niwelując niemal w całości ubiegłotygodniową zwyżkę.

Miedź z wyraźną korektą

Chociaż niewątpliwie korekta wzrostowa na rynku amerykańskiego dolara, a także pierwszy od ponad miesiąca wzrost zapasów miedzi w magazynach monitorowanych przez LME, sprzyjały spadkom notowań miedzi, to główny impuls do przeceny przyszedł z Chin. W kraju tym pojawiły się bowiem nowe przypadki koronawirusa, które rozbudziły obawy o kolejną falę pandemii – a to poskutkowało wprowadzeniem w Chinach nowych restrykcji. Najwięcej nowych zakażeń notowanych jest w prowincji Hebei i to właśnie tam kolejne miasta wprowadzają lockdown (wczoraj o takim ruchu poinformowały władze sąsiadującego z Pekinem miasta Langfang, a wcześniej restrykcje wprowadziło kilka innych miast, w tym stolica prowincji Hebei, miasto Shijiazhuang).

Te artykuły również Cię zainteresują
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Na razie nowe uderzenie pandemii prowadzi do restrykcji lokalnych, ale istnieją uzasadnione obawy, że w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa na nowo obostrzenia mogą objąć cały kraj. To zaś oznaczałoby uderzenie w popyt na miedź, której Chiny są największym konsumentem na świecie.

Pewnym wsparciem dla strony popytowej na rynku miedzi pozostają jednak informacje o możliwych ograniczeniach jej produkcji. Kontrolowana przez Rio Tinto spółka Turquiose Hill Resources poinformowała, że Mongolia rozważa wycofanie się z projektu podziemnej rozbudowy kopalni Oyu Tolgoi ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia. Rząd Mongolii posiada 34-procentowy udział w kopalni, podczas gdy Turquiose Hill Resources kontroluje pozostałe 66%. W przypadku wycofania się Mongolii z przedsięwzięcia, nie będzie ono co prawda oznaczać zaprzestania produkcji w kopalni, jednak inwestycje w ten projekt z pewnością się opóźnią, a niektóre mogą zostać całkowicie porzucone. Oyu Tolgoi to kopalnia, która powstała w miejscu udokumentowania jednych z największych złóż miedzi na świecie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here