Naga MarketsMiedź osiąga ostatnio rekord za rekordem - komentarz CMC MarketsWczoraj na rynkach w Europie obserwowaliśmy kolejny dzień wzrostów. Przez większość dnia giełdy musiały trochę powalczyć, jednak zwrot nastąpił w ostatniej godzinie handlu, gdy rynki amerykańskie odwróciły swój negatywny ruch i zaczęły rosnąć. Dow po raz kolejny zanotował rekord.

Miedź cały czas rośnie, europejskie rynki odnotowują wzrosty

Russell 2000 i w mniejszym stopniu Nasdaq pozostawały w tyle, a Small Cap Index zamknął dzień na niezmienionym poziomie, po tym, jak spadł o ponad 1% w ciągu dnia, przed dzisiejszym raportem NFP z USA. Rynki azjatyckie notowały mieszany tydzień, a najnowsze dane handlowe z Chin za kwiecień próbują odrobić słaby początek roku z punktu widzenia PKB, mimo że raporty handlowe wyglądały na całkiem dobrze. Popyt na eksport wzrósł w marcu o 30,6%, jednak w dużej mierze był to efekt eksportu PPE i innych powiązanych produktów medycznych, a także słabego efektu bazy sprzed roku, kiedy chińska gospodarka była w lockdownie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prawdopodobnie zjawisko to spowolni się w nadchodzących miesiącach wraz z rozpowszechnianiem szczepionek, jednak nowe warianty wiarusa i wzrost liczby infekcji w Azji w ciągu ostatnich kilku tygodni nadal stanowią wyzwanie. Kwietniowy eksport wyniósł 32,2% i był wyższy od oczekiwań.

Import zanotował wzrost o 43,1%, przewyższając oczekiwania na poziomie 42,5%. Wśród towarów, które szczególnie cieszyły się zainteresowaniem były takie surowce jak ruda żelaza i miedź. Odbicie w chińskim handlu detalicznym spowodowało, że poprawił się również popyt na produkty kosmetyczne i kosmetyki.

Oczekuje się, że dzisiejsze otwarcie w Europie będzie pozytywne po ostatnich danych o handlu w Chinach, ze szczególnym uwzględnieniem liczby miejsc pracy w USA w kwietniu. Wcześniej napłynie najnowszy odczyt PMI dla budownictwa w Wielkiej Brytanii za kwiecień. We wtorek widzieliśmy, że odczyt PMI dla przemysłu wyniósł 60,9, podczas a dla usług – 61. Prognoza dla sektora budowlanego wynosi 62,1. Ten optymizm co do ożywienia w Wielkiej Brytanii skłonił Bank Anglii do podniesienia prognozy PKB na 2021 r. do 7,5% z 5% wczoraj, a także dostosowania kwoty tygodniowego programu skupu aktywów do 3,4 mld funtów.

Pomimo spowolnienia na amerykańskim rynku pracy pod koniec ubiegłego roku, zaobserwowaliśmy imponujący wzrost liczby miejsc pracy o 166 tys., 468 tys. w styczniu i lutym, a następnie oszałamiające 916 tys. w marcu. Nie ma wątpliwości, że ogromna kwota wsparcia fiskalnego, która została wlana w gospodarkę USA w ciągu ostatnich czterech miesięcy, pomogła w tym zakresie, z 900 mld dolarów uzgodnionymi na początku stycznia, po których nastąpił znacznie większy bodziec o wartości 1,9 trn dolarów, który został podpisany w marcu. W połączeniu z przyspieszonym programem szczepień, który rozwija się w szybkim tempie w Stanach Zjednoczonych, a także spowolnieniem wzrostu liczby przypadków zachorowań, hospitalizacji i zgonów, co również pomaga w ożywieniu w USA, wzrosły też oczekiwania co do dzisiejszego odczytu NFP.

Szacunki dotyczą liczby w okolicach 1 mln, zwłaszcza, że tygodniowa liczba nowych bezrobotnych również wykazuje tendencję zniżkującą, spadając wczoraj poniżej 500 tys. tygodniowo, wraz z oczekiwaniami spadku stopy bezrobocia z 6% do 5,8%. Niektórzy urzędnicy Fed wskazywali, że przed rozważeniem jakiejkolwiek zmiany w polityce pieniężnej chcieliby zobaczyć wyraźne dowody na to, że stopa uczestnictwa w rynku pracy znacznie wzrosła.

Z ostatniej konferencji prasowej przewodniczącego Fed, Jaya Powella, wynika, że FOMC chce uzyskać stałą poprawę w kontekście liczby miejsc pracy w ciągu kilku miesięcy. To również pomaga wyjaśnić, dlaczego rentowności 10-latek w USA są teraz o 10 punktów bazowych niższe w porównaniu z poziomem sprzed miesiąca, kiedy napłynął marcowy raport o zatrudnieniu. Fed będzie także chciał dalszego spadku niepełnego zatrudnienia. W marcu zanotowano zniżkę do 10,7% z 11,1%, więc dalsze postępy będą oczekiwane.

invest

Wszystko to nadal należy rozpatrywać w kontekście wskaźnika uczestnictwa w rynku pracy na poziomie 63,4% w porównaniu z poprzednim rokiem. Generalnie gospodarka USA zmierza w dobrym kierunku o czym mogą świadczyć raporty ISM z ostatnich kilku miesięcy. Powinno to również znaleźć odzwierciedlenie w znacznie lepszych danych o zatrudnieniu w miarę zbliżania się okresu wakacji.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30  – w opinii większości klientów CMC Markets walka z lokalnym oporem na niemieckim indeksie będzie przegrana i rynek czeka korekta – tak przynajmniej wynika z ich zaangażowania a kontraktach CFD na indeks DAX. Obecnie 63% klientów aktywnych na tym rynku posiada pozycje krótkie, które stanowią 68% wartości ogółu.

Miedź – czerwony metal osiąga ostatnio rekord za rekordem, a patrząc na zaangażowanie na tym rynku klientów CMC Markets można zauważyć, że oczekują oni jeszcze wyższych poziomów. Pozycje długie posiada obecnie 75% z nich, a wartość tych pozycji stanowi 63% wartości wszystkich transakcji zawartych na tym instrumencie.

CMC USD Index –  na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) widoczne jest rozdarcie inwestorów. Pozycje na spadek stanowią 64% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie, jednak widoczna jest znaczna rozbieżność pomiędzy wartością pozycji, a ilością klientów. Pod względem ilości przeważają bowiem pozycje wzrostowe – posiada je 77% klientów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones online | kurs ropy brent | nasdaq spółki | biomed-lublin gpw | biomed lublin akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here